5 114 z 10 000 podpisów

Adresaci Elżbieta Witek

Nadszedł czas, by w Sejmie powstała komisja śledcza ds. afery Pegasusa. Wniosek o jej powołanie opozycja złożyła jeszcze przed wojną w Ukrainie. Od tamtej pory potrzeba zadbania o nasze bezpieczeństwo i prywatność tylko wzrosła! Dlatego domagamy się od marszałkini Witek, by poddała pod głosowanie wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. afery Pegasusa.

Bezprawna inwigilacja Pegasusem to polityczny skandal i zamach na demokrację. Polskie władze powinny dołożyć wszelkich wysiłków, by tę aferę wyjaśnić i ukarać osoby odpowiedzialne za nielegalne podsłuchy aktywnych uczestników i uczestniczek polskiego życia publicznego - w tym prokuratorki Ewy Wrzosek, posła Krzysztofa Brejzy oraz mecenasa Romana Giertycha.

Dlaczego to jest ważne?

Wybuch wojny w Ukrainie w naturalny sposób odwrócił naszą uwagę od wielu bieżących spraw i tematów politycznych. Jednym z nich jest bezprecedensowy akt inwigilacji wobec postaci niewygodnych dla rządzących - czyli afera Pegasusa.

W rok 2022 wchodziliśmy z wiedzą, że nielegalnie podsłuchiwano telefony prokuratorki Ewy Wrzosek, posła KO Krzysztofa Brejzy, mecenasa Romana Giertycha oraz szefa AgroUnii Michała Kołodziejczaka. Niedawno Citizen Lab - kanadyjska organizacja potrafiąca stwierdzić, czy doszło do inwigilacji Pegasusem - ogłosiła, że do grona polskich ofiar oprogramowania dołączył Andrzej Malinowski - były przewodniczący organizacji “Pracodawcy RP” i członek Rady Dialogu Społecznego.

Do tej pory powstały dwie komisje mające na celu wyjaśnienie okoliczności podsłuchiwania Pegasusem - w Senacie oraz w Parlamencie Europejskim. Choć ich działalność może w dużej mierze przysłużyć się wyjaśnieniu okoliczności łamania prawa, to żadna z nich nie ma kompetencji do postawienia winnych mu osób przed sądem. Tu kluczowa jest rola sejmowej komisji śledczej, która takie uprawnienia posiada. Po długich negocjacjach między Kukizem a opozycją już prawie udało się ją utworzyć - wspólny wniosek został złożony do marszałkini Witek. Pora, by został poddany pod głosowanie, a sejmowa komisja - rozpoczęła swoje prace!

Następny krok - podziel się!
Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny. Wspólnie dotrzyjmy do marszłakini Witek z żądaniem poddania pod głosowanie wniosku o powołanie komisji śledzczej ds. Pegasusa.

Dorzucisz się?
Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy mogli i mogły skutecznie działać na rzecz naszych wspólnych wartości.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn