13 034 z 20 000 podpisów

Adresaci Władze RP

Do wiadomości: sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych

Każdego dnia tysiące Polek i Polaków stają przed sądami, oczekując sprawiedliwości w bardzo ważnych dla siebie sprawach. Czasem stają naprzeciw reprezentującego państwo urzędnika lub polityka: poczynając od starcia z urzędem gminy, urzędem skarbowym, aż do zderzenia z kolumną samochodów rządowych.

Sprzeciwiamy się atakom polityków na niezależne organy i instytucje, stojące na straży niezawisłości sędziów [1]. To one mają bronić nas w nierównym starciu z każdą władzą.

Propozycje ministra Ziobry [2] mogą prowadzić do sytuacji, w której w wymiarze sprawiedliwości zasiądą podlegli partii urzędnicy. Polskie sądy wymagają reformy. Nie chcemy jednak, by sprawiedliwość w Polsce wymierzali politycy.[1] Chodzi m.in. o Krajową Radę Sądownictwa, która odgrywa kluczową rolę w powoływaniu sędziów oraz stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 179 i 186 Konstytucji) a także Sąd Najwyższy, który sprawuje nadzór nad działalnością sądów (art. 183 Konstytucji).

[2] Ziobro: rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS, Rzeczpospolita, 8.03.2017 r.

Dowiedz się więcej:

Jakie zagrożenia niesie za sobą zamiana Krajowej Rady Sądownictwa w Krajową Radę ZIOBROwnictwa? Obejrzyj nasz happening pod Sejmem:

O zagrożeniach ograniczanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów mówią Danuta Przywara - Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Anna Kuczak z Amnesty International:

O rządowych ustawach dotyczących zmian w sądownictwie mówią sędzia Waldemar Żurek, członek Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia":

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-maila do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
Minister Ziobro i rząd dokonują zamachu na niezależność instytucji, stojących na straży niezawisłości sądów.
Sądy zależne od polityków nie będą w stanie obronić nas w nierównym starciu z władzą.
Popieram apel w tej sprawie i Ciebie zachęcam do jego podpisana. Petycję znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl.
Pozdrawiam,
TWOJE IMIĘ

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne, wesprzyj nasze kolejne działania w obronie państwa prawa. Prosimy Cię o wpłacanie symbolicznych 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

Proszę czekaj

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawiej 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać, a także zawsze możesz zażądać ich usunięcia. Więcej w polityce prywatności.