9 479 z 20 000 podpisów

Adresaci Posłowie i Posłanki RP, Prezydent Andrzej Duda oraz Premier RP Mateusz Morawiecki

Chcemy, aby Polska była takim krajem, w którym podczas kontaktu z policją nie dochodzi do tortur albo innych form nieludzkiego i poniżającego traktowania. Tylko zmiany systemowe mogą zminimalizować ryzyko kolejnych przypadków tortur na komisariatach. Dlatego domagamy się wprowadzenia zmian, które zapewnią, że nikt nie będzie narażony w kontakcie z policją na tortury.

Zmiany te to m.in.:

  • nagrywanie wszystkich interwencji policji przy pomocy kamer zamontowanych na mundurach oraz wprowadzenie monitoringu we wszystkich komisariatach;
  • wpisanie do Kodeksu Karnego zakazu stosowania tortur, ich jasnej definicji oraz objęcie ich sankcją karną adekwatną do skali czynu;
  • wprowadzenie przepisów regulujących użycie paralizatorów oraz konieczność każdorazowego szczegółowego udokumentowania użycia tego środka;
  • wprowadzenie przepisów gwarantujących osobie zatrzymanej realny dostęp do adwokata bezpośrednio po zatrzymaniu i jego obecność podczas przesłuchań i rozpytań.

Kontakt z policją nie powinien grozić torturami! Apelujemy o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.


Dodatkowe informacje:

Projekt nagrywania wszystkich interwencji policji przy pomocy kamer zamontowanych na mundurach zyskał poparcie m.in. policyjnych związków zawodowych oraz znajduje się w rządowym programie modernizacji służb, jednak tempo jego wdrażania jest bardzo powolne.

Wprowadzeniu monitoringu we wszystkich komisariatach powinien towarzyszyć zestaw zasad, które ograniczą możliwość manipulacji przekazem z kamery w tym pozbawienie policjantów kontroli nad kamerą i nagraniem – w tym możliwości obejrzenia go przed sporządzeniem raportu z interwencji oraz ścisłe ograniczenie celów, w których kamera i nagranie mogą zostać użyte.

W Sejmie znajduje się już skierowany do pierwszego czytania poselski projekt ustawy w sprawie wpisania do Kodeksu Karnego zakazu stosowania tortur.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
właśnie podpisałem/am apel ws. wprowadzenia przepisów, które sprawią, że osoby zatrzymane i przesłuchiwane przez policję nie będą narażone na tortury.
Zwiększamy nacisk i mobilizujemy się. Zachęcam Cię do włączenia się do obrony naszych praw! Petycję znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl.
Pozdrawiam,
TWOJE IMIĘ

Dorzucisz się?


Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn