8 678 z 20 000 podpisów

Adresaci: Posłowie i Posłanki RP

W węglu nie ma przyszłości. Wydobycie przestaje być opłacalne, łatwo dostępne złoża kończą się. A mimo to publiczne pieniądze nadal płyną szerokim strumieniem do sektora energetyki węglowej.

Nie zgadzamy się, by pieniądze z naszej kieszeni zostały utopione w inwestycji bez przyszłości.

Domagamy się wyjaśnienia, dlaczego polski rząd chce dotować przestarzałą energetykę węglową, zamiast inwestować w rozbudowę odnawialnych i alternatywnych źródeł energii.

Apelujemy do posłów i posłanek, aby opowiedzieli i opowiedziały się się po stronie racjonalnych decyzji i zagłosowali przeciwko ustawie o rynku mocy.


Dowiedz się więcej:


Co to jest rynek mocy?

Chodzi o ustawę, która otworzy nowy strumień dotacji dla spółek energetycznych. Otrzymają one pieniądze za samą gotowość do dostarczania prądu, które następnie przeznaczą na kosztowną renowację starych elektrowni i budowę nowych. Te pieniądze zasilą utrzymywanie energetyki węglowej w Polsce, będą dla niej dużym zastrzykiem inwestycyjnym. Dostawcy energii otrzymają wyliczoną kwotę za każdy megawat zainstalowanej mocy i przygotowanej do pracy instalacji.

W tym samym czasie rynek alternatywnych źródeł energii tj. biogaz, biomasa, geotermia, energia słoneczna i wiatrowa nie jest w Polsce wystarczająco rozwijany.

Po co jest wprowadzany?

Deklarowanym przez rząd celem rynku mocy jest budowa nowych elektrowni węglowych i dostarczenie środków umożliwiających właścicielom renowację przestarzałych. Znaczna część elektrowni w Polsce jest w fatalnym stanie i nie jest w stanie uzyskać kredytów bankowych na rozbudowę. Często są one nierentowne i przegrywają w konkurencji z innymi źródłami energii.

Co to oznacza dla nas, mieszkańców i mieszkanek Polski?

Oznacza to wieloletnie uzależnienie od energetyki węglowej oraz ogromne koszty dla budżetu państwa. Według projektu ustawy, tylko w latach 2021-2027 koszty rynku mocy mają wynieść łącznie 26,9 mld zł. Gospodarstwa domowe zapłacą z tego ok. 7 mld zł.

O ile może zwiększyć się mój rachunek?

Do naszego rachunku dopisana zostanie jeszcze jedna pozycja – opłata mocowa. Oznacza to, że każde gospodarstwo domowe będzie płacić więcej o ok. 85 złotych rocznie. Dla małych przedsiębiorstw może to być wzrost nawet o 600 złotych rocznie.

W jakie źródła powinien inwestować rząd, jakie są alternatywy?

Polskie rządy nie chcą zmierzyć się z koniecznością transformacji energetycznej. Jako kraj, potrzebujemy zbilansowanego miksu źródeł energii, gdzie węgiel będzie stanowił tylko część, a reszta będzie produkowana ze źródeł odnawialnych i w razie niedoboru uzupełniana gazem lub energią z magazynów. W Polsce możliwe jest zbudowanie rozproszonych mikrosieci produkujących prąd z wielu rodzajów zielonej energii. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień i wyjście z węgla powinno być rozłożone w czasie. Jednak taki plan w Polsce nie powstaje, kolejne rządy dorzucają się do finansowania węgla i ciągle stanowi on ponad 80% naszego miksu energetycznego. Rząd powinien przekierować środki na dofinansowanie rozproszonych, zrównoważonych instalacji energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej przez obywateli i obywatelki. Potrzebujemy rozproszonych i efektywnych źródeł energii.

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie apelu do posłów i posłanek na Sejm RP. Zachęcisz znajomych i bliskich do podpisania apelu?

Udostępnij Facebooku lub na Twitterze.

Zachęcam Cię również do pisania e-mail do konkretnych posłów i posłanek, przewodniczących klubów parlamentarnych zasiadających obecnie w Sejmie.

Są to:

Ryszard Terlecki – przewodniczący klubu parlamentarnego PiS (Ryszard.Terlecki@sejm.pl)

Sławomir Neumann - przewodniczący klubu parlamentarnego PO (Slawomir.Neumann@sejm.pl)

Paweł Kukiz - przewodniczący klubu parlamentarnego Kukiz’15 (Pawel.Kukiz@sejm.pl)

Katarzyna Lubnauer - przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesna (Katarzyna.Lubnauer@sejm.pl)

Władysław Kosiniak - Kamysz - przewodniczący klubu parlamentarnego PSL (Wladyslaw.Kosiniak-Kamysz@sejm.pl)

Poniżej znajdziesz przykładową treść maila do posłów i posłanek.

Dzień dobry,
piszę do Pana/Pani Posła i Posłanki ws. ustawy o rynku mocy, która niebawem będzie głosowana w Sejmie. Proszę aby opowiedział się Pan/Pani przeciwko ustawie, która dotuje brudną energię. Przestańmy dotować przestarzałą energetykę węglową, zamiast inwestować w rozbudowę odnawialnych i alternatywnych źródeł energii.

TWÓJ PODPIS

Dorzucisz się?

Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja była finansowana z drobnych wpłat osób takich jak Ty. Dzięki temu ruch, który tworzymy, będzie całkowicie niezależny od zewnętrznych grantodawców. Będzie to możliwe tylko z Twoim udziałem.

Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Żeby dowiedzieć się więcej, przeczytaj Regulamin darowizn oraz naszą Politykę prywatności.

Wpłacam 0 miesięcznie

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

Proszę czekaj

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawiej 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać, a także zawsze możesz zażądać ich usunięcia. Więcej w polityce prywatności.