11 672 z 20 000 podpisów

Adresaci Hanna Gronkiewicz-Waltz


Szanowna Pani Prezydent,

11 listopada skrajna prawica organizuje ponownie Marsz Nienawiści, obłudnie nazywając go Marszem Niepodległości. Co roku jego uczestnicy łamią prawo, wzywając do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym i homofobicznym oraz używając symboliki faszystowskiej, wbrew ustawie o zgromadzeniach. Rolą prezydenta miasta jest rozwiązanie zgromadzenia, gdy tylko prawo zostanie złamane.

W 2013 roku uczestnicy Marszu próbowali podpalić budynek, w którym znajdowały się dzieci [1]. W zeszłym roku łamali prawo, wzywając do nienawiści na tle narodowościowym i nosząc transparenty z rasistowskimi hasłami, takimi jak „Europa będzie biała albo bezludna” [2].

Połóżmy kres bezprawnym marszom neofaszystów!

W ostatnich dniach Pani urzędowania, pani prezydent Hanno Gronkiewicz-Waltz [3], apelujemy o rozwiązanie Marszu Nienawiści, jeśli będzie on łamał prawo. My, obywatele i obywatelki będziemy wspierać tę odważną decyzję, która – miejmy nadzieję – stworzy precedens na przyszłość. Dzięki niemu zatrzymamy brunatną falę!

Apelujemy do Pani o zdecydowaną reakcję na wszystkie przypadki łamania prawa przez nacjonalistów 11 listopada i rozwiązanie Marszu Nienawiści, gdy będzie on nawoływał do nienawiści i tym samym zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców i mieszkanek.[1] „Atak na squaty: W środku były dzieci”, warszawa.wyborcza.pl 11 listopada 2013 [2] „W Marszu Niepodległości szło wielu rasistów i neofaszystów. Policja nie reagowała. Apelujemy: przesyłajcie zdjęcia i filmy potwierdzające łamanie prawa”, oko.press, 13 listopada 2017 [3] Kadencja Pani Prezydent kończy się 16 listopada, zatem to ona będzie miała możliwość rozwiązać Marsz Niepodległości.

Dowiedz się więcej:


Dlaczego wzywacie do rozwiązania marszu?
Przecież opowiadacie się za wolnością zgromadzeń.

Wolność zgromadzeń to bardzo ważna wartość i zawsze będziemy jej bronić. Ale dotyczy ona zgromadzeń pokojowych, przestrzegających prawa. Marsz Niepodległości co roku łamie prawo poprzez używanie pirotechniki, wznoszenie haseł nawołujących do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz używanie faszyzującej symboliki przez uczestników.


Dlaczego apelujecie do prezydent Warszawy?

Rząd i policja nie reagują na przestępstwa popełniane przez skrajną prawicę. Żaden z uczestników używający zakazanych, faszystowskich symboli, nie usłyszał zarzutów. Minister Błaszczak mówił wręcz o „pięknym widoku”, jakim był dla niego płonący od rac marsz z krzyżami celtyckimi, Dlatego to do prezydent Warszawy, stojącej na straży bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, która już raz, 1 sierpnia 2018, rozwiązała marsz z symbolami faszystowskimi, apelujemy o tę ważną decyzję.


Czy chcecie zakazania prewencyjnie Marszu Niepodległości?

Nie. Apelujemy o rozwiązanie zgromadzenia, kiedy w jego trakcie dojdzie do złamania prawa przez uczestników, np. używania faszystowskiej symboliki lub wzywania do nienawiści na tle narodowościowym.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
właśnie podpisałem/am apel do Prezydent Warszawy o rozwiązanie Marszu Nienawiści. Czas położyć kres brunatnej fali!
Zwiększamy nacisk i mobilizujemy się. Zachęcam Cię do włączenia się do walki o Polskę wolną od przemocy i nienawiści! Apel znajdziesz na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/rozwiaz-marsz-nienawisci.
Pozdrawiam,
TWOJE IMIĘ

Dorzucisz się?


Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Sprawdź nasze raporty finansowe. Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna.

Wpłacam 0 miesięcznie

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn