10 727 z 20 000 podpisów

Adresaci Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych, Tomasz Praga, Komendant Główny Straży Granicznej oraz Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców

Panowie Ministrze, Komendancie, Szefie Urzędu do Spraw Cudzoziemców,

Apelujemy o wstrzymanie deportacji czeczeńskiego opozycjonisty Tumso Abdurakhmanova do Rosji i żądamy udzielenia mu ochrony międzynarodowej w Polsce.

Tumso wraz z rodziną został zmuszony do ucieczki z Czeczenii, w której był nękany przez krwawy reżim i oskarżany o współpracę z terrorystami. W Polsce przebywa od 2017 roku. Na swoim kanale na YouTube, który śledzi 100 tysięcy osób, opowiada prawdę o nadużyciach czeczeńskiej władzy – korupcji, torturach, egzekucjach pozasądowych. Rosyjskie władze, na wniosek czeczeńskiego reżimu, wysłały za nim list gończy Interpolu.

Polski Urząd do Spraw Cudzoziemców przyznał, że Tumso nie jest terrorystą, a za treści publikowane na YouTube w Czeczenii grozi mu nieludzkie traktowanie. Odmówiono mu jednak ochrony międzynarodowej i wszczęto postępowanie deportacyjne [1]. Wskutek tej decyzji ma trafić z powrotem do Czeczenii w ręce oprawców. Czekają go tortury lub śmierć za krytykę władz.

Nie jest to odosobniony przypadek. Deportowani przez Polskę do Rosji czeczeńscy uchodźcy giną bez śladu [2]. Czeczeńskie władze zamieszane są od lat w nękanie, aresztowania, tortury, zabójstwa, odpowiedzialność zbiorowa całych rodzin – to wszystko za chociażby najmniejsze oznaki krytyki władzy [3] [4].

Jednocześnie, deportując Tumso, Polska łamie prawo międzynarodowe – Europejską Konwencję Praw Człowieka, która zakazuje wydalenia do kraju, w którym po deportacji grozi realne niebezpieczeństwo tortur lub innych zabronionych czynów [5].

Żądamy natychmiastowego umorzenia postępowania deportacyjnego Tumso Abdurakhmanova. Nie ma zgody na przykładanie ręki przez polskie państwo do tortur i śmierci z rąk krwawego reżimu Kadyrova! Obowiązkiem polskich władz jest udzielenie Tumso schronienia i pomocy.

Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji oraz OKO.press

Oko.Press logoAkcja Demokracja logo małe

[1] Moja broda nie podoba się ani w Czeczenii, ani w Polsce, OKO.press, 30 września 2018.

[2] Rosja: wymuszone zaginięcie czeczeńskiego uchodźcy po deportacji z Polski, Amnesty International Polska, 4 września 2018.

[3] Raport sprawozdawcy OBWE w ramach mechanizmu moskiewskiego dotyczący rzekomych przypadków łamania praw człowieka i bezkarności w Czeczeńskiej Republice Federacji Rosyjskiej, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, 20 grudnia 2018.

[4] Władza może zrobić z nami wszystko, TOK FM, 2 lutego 2018.

[5] Europejski Trybunał Praw Człowieka broni praw osób ubiegających się o azyl na terenie UE, Amnesty International Polska, 24 września 2011.

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: http://akcja.link/ratujmyTumso.

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możesz znaleźć apel z żądaniem wstrzymania deportacji czeczeńskiego opozycjonisty Tumso Abdurakhamova. Zachęcam Cię do poparcia tej sprawy. Wystarczy wejść na stronę: http://akcja.link/ratujmyTumso i podpisać.

Pozdrawiam

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn