Stań po stronie tych, którzy przeżyli traumę molestowania seksualnego przez księży i mówią o niej głośno, po stronie tragicznych i niezwykle trudnych historii. Okaż solidarność odważnym ludziom, którzy ujawniają, jak bardzo ponad prawem stoi instytucja Kościoła. Podpisz apel by pokazać, że masz dość bezkarności księży i obojętności rządzących!
Apelujemy do Premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu oraz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Żądamy:
- powołania bezstronnej, uwzględniającej głos pokrzywdzonych, świeckiej komisji, która dostanie dostęp do archiwum Kościoła i utworzy oraz opublikuje rzetelny raport na temat zjawiska pedofilii w tej instytucji;
- przedstawienia przez Kościół katolicki planu zapobiegania i karania przestępstw seksualnych wobec nieletnich i planu współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości;
- zapewnienia przez Kościół katolicki finansowania wsparcia psychologicznego dla osób dotkniętych traumą molestowania seksualnego przez księży, prowadzonego przez niezależnych ekspertów;
- przedstawienia przez rząd planu egzekwowania prawa wobec księży-przestępców seksualnych.
Dlaczego to jest ważne?
- Do tej pory państwo polskie nie reagowało na problem pedofilii w Kościele, roztaczając parasol ochronny nad tą instytucją. Czas z tym skończyć. Kościół katolicki to instytucja jak każda inna i powinna podlegać takim samym prawom. Rozwiązania podobne do tych, które proponujemy wprowadzono np. w Irlandii.
- Mimo wielokrotnych próśb, polscy biskupi nie spotkali się z osobami dotkniętymi przemocą seksualną ze strony księży. Wydaje się, że episkopat w Polsce nadal uważa, że może tę sprawę ignorować. Próbował to zrobić, publikując niedawno własny „raport” na ten temat. Niestety, nie było tam mowy o karaniu winnych, zadośćuczynieniu i wysłuchaniu ofiar, ani o tym co Kościół zamierza robić dalej.
- Kościół sam przyznaje, że nie zgłasza organom sprawiedliwości nawet połowy przestępstw seksualnych. Księży w Polsce jest ponad 30 tys., a skala zjawiska w naszym kraju może sięgać kilku tysięcy ofiar.
Co dalej z podpisami?
W czerwcu do Polski, na polecenie Watykanu przyjedzie kardynał, który po zbadaniu nadużyć Kościoła w Chile, doprowadził do dymisji tamtejszego episkopatu. Pokażemy wtedy, że tysiące ludzi, niezależnie od tego czy są wiernymi Kościoła czy nie, nie zgadza się by takie przestępstwa uchodziły płazem. Nasze podpisy przekażemy też publicznie przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski i przedstawicielom rządu. O naszej kampanii informujemy też organizacje, które zrzeszają osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony księży.
Dorzucisz się?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.
Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.
Inne sposoby na dokonanie wpłaty:
Klasyczny przelew na konto:
Prosimy o wpisanie w tytule przelewu: "darowizna na cele statutowe" oraz twojego adresu e-mailPrzelew z Polski
Odbiorca Fundacja Akcja Demokracjaul. Szpitalna 5/2
00-031 Warszawa
Numer konta:
44 9011 0005 3030 0042 2000 0040
Vistula Bank Spółdzielczy
ul. Rębowska 2
09-450 Wyszogród, Polska
Wpłaty z zagranicy
Numer konta:PL44901100053030004220000040
KOD SWIFT: POLUPLPR
PayPal
Regularne wsparcie w PayPal
Wybierz kwotę, jaką chciałbyś nas wesprzeć.
Zobacz regulamin darowizn