8 248 z 20 000 podpisów

Do Senatorów i Senatorek ugrupowań demokratycznych i niezależnych komitetów:

W Senacie, między innymi dzięki bardzo dużej mobilizacji wyborców i wyborczyń, stanowią Państwo prodemokratyczną większość. Ta Izba ma możliwość spowalniania destrukcji wymiaru sprawiedliwości, czy obsadzania ważnych stanowisk w państwie, t.j. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Senat, znany jako “izba refleksji”, z prodemokratyczną większością, to także szansa dla nas - obywateli i obywatelek, abyśmy mogli np. poprzez udział w wysłuchaniach publicznych wypowiadać się w najważniejszych dla nas sprawach.

PiS usiłuje manipulować wolą wyborców wyrażoną w wyborach. Prowadzi negocjacje z poszczególnymi senatorami i senatorkami, aby przeciągnąć ich na swoją stronę [1]. Większośc społeczeństwa opowiadziała się po stronie praworządności, obdarzyła Was w głosowaniu olbrzymim kredytem zaufania. Apelujemy do Państwa: pozostańcie po stronie demokracji oraz realizujcie ją w pełnym zakresie, ze wszelkimi uprawnieniami jakie macie w wyższej izbie Parlamentu.

[1] "PiS chce przeciągać senatorów opozycji na swoją stronę.", dziennik.pl, 15.10.2019

Dlaczego to ważne? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Za nami wybory parlamentarne z największą frekwencją od 1989 roku - prawie 19 milionów ludzi wybrało swoich przedstawicieli i przedstawicielki na najbliższe 4 lata [2]. W Sejmie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Senacie bardzo niewielką większość zdobyli senatorowie opowiadający się dotychczas po stronie demokracji i państwa prawa. . Udało się to m.in. dzięki porozumieniu w ramach Paktu Senackiego i wystawieniu w większości okręgów wyborczych po jednym, wspólnym kandydacie bądź kandydatce. Tysiące osób poparły apel Akcji Demokracji w tej sprawie i między innymi dzięki temu porozumieniu zwycięstwo w Senacie było możliwe.

Senat bardzo często uznawany jest za “izbę refleksji” - bardzo istotny organ, który jest w stanie zaopiniować każdą ustawę przyjętą w Sejmie. Gdyby PiS nie miał większości w Senacie w poprzedniej kadencji, trudniej byłoby wprowadzić podczas nocnych głosowań nowelizację ustawy o sądach powszechnych, dzięki której Zbigniew Ziobro uzyskał możliwość ręcznego sterowania sądami za pomocą umieszczonych w nich własnych prezesów.

To właśnie na etapie prac tej izby można przeprowadzić rzetelną debatę, z udziałem ekspertów, ekspertek czy też wysłuchanie publiczne w sprawach budzących wątpliwości. W nowej kadencji będzie to miało znaczenie choćby w sprawach projektu ustawy zakazującej edukacji seksualnej czy specustawy węglowej, która umożliwi rządowi tworzenie nowych punktów wydobycia węgla bez oglądania się na mieszkańców

Senat ma też inicjatywę ustawodawczą, tj. może zgłaszać nowe projekty ustaw. Nawet, jeśli nie zyskają większości w Sejmie, posłowie przy kamerach będą musieli zająć stanowisko w tematach zamiatanych dotychczas pod dywan. To właśnie senatorowie i senatorki przyjmują lub odrzucają sprawozdania Trybunału Konstytucyjnego, obecnie przejętego w sposób bezprawny przez Prawo i Sprawiedliwość/ Senat, ma swoich przedstawicieli i przedstawicielki w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Krajowej Radzie Sądownictwa czy w Instytucie Pamięci Narodowej. Wreszcie zdecyduje czy kolejny Rzecznik Praw Obywatelskich będzie nadal stawał po stronie ludzi i konstytucji czy partyjnej większości.

[2] Frekwencja w wyborach 2019 r. do Sejmu, Państwowa Komisja Wyborcza, 21.10.2019

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkunastoosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn