1 450 z 2 000 podpisów

Adresaci Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie polskich miast

Domagamy się zadeklarowania przez Państwa przeprowadzenia w najbliższym roku panelu obywatelskiego w zakresie ochrony klimatu.

Powstrzymanie katastrofy klimatycznej to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed władzami każdego szczebla! W decyzje dotyczące tych działań, w sposób aktywny, powinni być włączone obywatelki i obywatele. Doświadczenia z Polski oraz innych części świata pokazują, że panele obywatelskie są dobrym sposobem na wypracowanie ambitnych, realistycznych i posiadających społeczną legitymizację działań na rzecz ochrony klimatu. Tworzymy wtedy rozwiązania, co do których obywatele i obywatelki są przekonani i czują za nie znacznie większą odpowiedzialność niż wtedy, kiedy nowe zasady są im proponowane odgórnie.

Dlaczego to ważne? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Ochrona klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań współczesności. Miasta na świecie zużywają ponad dwie trzecie całej produkowanej globalnie energii i są odpowiedzialne za ponad 70% emisji CO2 [1]. W Europie 74% populacji mieszka w miastach, a osiedla miejskie odpowiadają za 60 do 80% emisji [2]. Można jednak niwelować ten wkład na wiele sposobów. Im bardziej uda się ograniczyć emisje na poziomie miast, tym mniejsza będzie skala katastrofy klimatycznej.

Działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej na świecie deklarują nie tylko władze państwowe, lecz również władze lokalne. Dla przykładu Kopenhaga zakłada, że osiągnie tzw. neutralność klimatyczną w ciągu najbliższych 6 lat [3], a San Francisco odeszło od ubezpieczania swoich nieruchomości i dóbr ruchomych w firmach powiązanych z przemysłem węglowym [4]. Różne inicjatywy podejmują inne miasta na całym świecie. Polskie miasta mają też ogromną szansę na wkład w walkę z kryzysem klimatycznym.

Dla powstrzymania katastrofy klimatycznej trzeba będzie podjąć działania, które będą dotyczyły naszego codziennego funkcjonowania w miastach, szczególnie w Polsce, nadal bardzo mocno uzależnionej od węgla. Miasta mogą dać przykład władzom ogólnokrajowym, dlatego tak istotne jest, aby miały one, proponując walkę ze zmianami klimatu, odpowiednią społeczną legitymizację. Panele obywatelskie mogą być narzędziem, które to zapewni w sposób włączający wszystkich mieszkańców i mieszkanki.

Wiemy, że panele obywatelskie działają. Gdański panel zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza przedstawił całościowe i ambitne rozwiązania. Sukcesywnie są one w mieście wdrażane [5].

[1] https://www.c40.org/why_cities

[2] We examined 885 European cities’ plans to tackle climate change – here’s what we found, theconversation.com, 02.05.2018.

[3] Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02. Duńczycy tworzą miasto pięciu minut, spidersweb.pl, 01.09.2019.

[4] San Francisco to insurers: if you want our business, ditch fossil fuels, unfriendcoal.com, 24.07.2019.

[5] Informacja o jakości powietrza na gdańskich przystankach. To zasługa panelu obywatelskiego, trojmiasto.wyborcza.pl, 05.03.2018.

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkunastoosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn