5 958 z 10 000 podpisów

Adresaci Senatorowie i Senatorki Senatu RP


Szanowni senatorzy, Szanowne senatorki,

jako obywatele i obywatelki świadomi zagrożeń wynikających z trwającego w Polsce i na świecie kryzysu klimatycznego zwracamy się do Senatu o uchwalenie Alarmu Klimatycznego.

Powodzie, susze, fale rekordowych upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe z roku na rok przybierają w kraju na sile. Jeśli nie zadbamy o uznanie klimatu jako krajowego priorytetu, sytuacja ulegnie zaostrzeniu i dojdzie do katastrofy klimatycznej.

Wobec odrzucenia przez Sejm uchwał dotyczących stanu kryzysu klimatycznego [1], domagamy się od Senatu, by stanął po stronie obywateli i obywatelek i zobowiązał siebie, oraz pozostałe organy władzy publicznej, do zdecydowanych działań, których chce większość Polek i Polaków [2]. Wyraźny głos Izby wyższej parlamentu jest kluczowy dla uznania powagi sytuacji, w której znajdujemy się wszyscy, wraz z najmłodszym pokoleniem Polek i Polaków.

Senacie, bez wymówek – czas bić na Alarm Klimatyczny!

[1] Projekt "uchwały klimatycznej" odrzucony. Lenartowicz: PiS zmierza w kierunku "negacjonizmu", Dziennik Gazeta Prawna, 10.01.2020 r.

[2] Połowa widzi groźbę katastrofy klimatycznej. Wyborcy PiS i Konfederacji są są jak z innej planety niż Ziemia, Oko.press, 18 września 2019 r.

Czym jest Alarm Klimatyczny?

Alarm to decyzja parlamentu (podjęta np. w formie uchwały), że od momentu uchwalenia alarmu każda działanie izby będzie sprawdzane pod względem jego stosunku do klimatu oraz tego, czy nie pogłębia on stanu kryzysu klimatycznego.

Jakie kraje już przyjęły taki Alarm?

Podobne uchwały zostały już przyjęte przez m.in. Hiszpanię, Irlandię, Francję, Kanadę czy Zjednoczone Królestwo.

Co powinno znaleźć się w takiej uchwale?

  • Uznanie zmian klimatycznych i kryzysu będącego ich następstwem jako prawdziwe, spowodowane bezpośrednią działalnością człowieka oraz wymagające natychmiastowych działań;
  • Rozpoznanie, że Polska znajduje się już dziś w stanie kryzysu klimatycznego oraz że powoduje on ogromne straty dla bioróżnorodności środowiska, zwierząt, obywateli i obywatelek, a także polskiej gospodarki;
  • Zauważenie, że kryzys klimatyczny jest sprawą wszystkich państw i społeczeństw oraz że istnieje potrzeba niezwłocznego podjęcia skorelowanych działań o skali międzynarodowej, które doprowadzą do zdecydowanej redukcji emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach gospodarki;
  • Stwierdzenie konieczności zapewnienia przyszłym pokoleniom bezpiecznej, czystej i zdrowej przyszłości jako obowiązku rządu, wszystkich obywateli i obywatelek, a także przedstawicieli wszystkich sektorów gospodarki;
  • Wezwanie przez Senat Rządu RP do prowadzenia polityki klimatycznej opartej o aktualne stanowisko nauki (raporty Międzyrządowego Zespołu ds Zmian Klimatu (IPCC), jak również wezwanie rządu do niezwłocznego wdrożenia rozwiązań ograniczających globalne ocieplenie do 1,5°C;
  • Uznanie za niezbędne niezwłocznego opracowania strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski na poziomie zgodnym z Europejskim Nowym Zielonym ładem (do 2050 r.) lub ambitniejszym.


Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
właśnie podpisałem/am apel do senatorów i senatorek o uchwalenie Alarmu Klimatycznego. Czas, by instytucje państwowe zaczęły brać na poważnie kryzys klimatyczny!
Zachęcam Cię do dołączenia do tej akcji. Apel znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl/bez-wymowek-chcemy-alarmu-klimatycznego.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?


Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Sprawdź raport finansowy z 2018 roku. Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn