62 072 z 100 000 podpisów

Adresaci Władze RP

Do wiadomości: sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych

Każdego dnia tysiące Polek i Polaków stają przed sądami, oczekując sprawiedliwości w bardzo ważnych dla siebie sprawach. Czasem stają naprzeciw reprezentującego państwo urzędnika lub polityka: poczynając od starcia z urzędem gminy, urzędem skarbowym, aż do zderzenia z kolumną samochodów rządowych.

Sprzeciwiamy się atakom polityków na niezależne organy i instytucje, stojące na straży niezawisłości sędziów [1]. To one mają bronić nas w nierównym starciu z każdą władzą.

Propozycje ministra Ziobry mogą prowadzić do sytuacji, w której w wymiarze sprawiedliwości zasiądą podlegli partii urzędnicy [3]. Polskie sądy wymagają reformy. Nie chcemy jednak, by sprawiedliwość w Polsce wymierzali politycy.[1] Chodzi m.in. o Krajową Radę Sądownictwa, która odgrywa kluczową rolę w powoływaniu sędziów oraz stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 179 i 186 Konstytucji) a także Sąd Najwyższy, który sprawuje nadzór nad działalnością sądów (art. 183 Konstytucji).

Założenia ustawy o zmianie w Krajowej Radzie Sądownictwa oddające decyzję o jej obsadzeniu politykom, niejawny sposób przeprowadzenia wyboru nowych członków "KRS" ze złamaniem Regulaminu Sejmu oraz osoby które weszły w skład nowego organu wskazują na to, że zmiana ta już została wprowadzona w życie. Ludzie Ziobry przejmują KRS. Operacja już się rozpoczęła, Gazeta Wyborcza, 12.02.2018

Dowiedz się więcej:

Jakie zagrożenia niesie za sobą zamiana Krajowej Rady Sądownictwa w Krajową Radę ZIOBROwnictwa? Obejrzyj nasz happening pod Sejmem:

O zagrożeniach ograniczanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów mówią Danuta Przywara - Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Anna Kulikowska z Amnesty International:

O rządowych ustawach dotyczących zmian w sądownictwie mówią sędzia Waldemar Żurek, członek Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia":

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-maila do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
Minister Ziobro i rząd dokonują zamachu na niezależność instytucji, stojących na straży niezawisłości sądów.
Sądy zależne od polityków nie będą w stanie obronić nas w nierównym starciu z władzą.
Popieram apel w tej sprawie i Ciebie zachęcam do jego podpisana. Petycję znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl.
Pozdrawiam,
TWOJE IMIĘ

Dorzucisz się?

Wspólnie stawmy czoła planom przejęcia sądów przez Ziobrę!

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn