6 617 z 10 000 podpisów

Adresaci Premier RP Mateusz Morawiecki, Grzegorz Schetyna, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz oraz kandydatki i kandydaci w wyborach parlamentarnych.

Domagamy się w kampanii do parlamentu krajowego deklaracji opracowania i wdrożenia strategii osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, nie później niż do 2050.

Od przyszłych parlamentarzystek i parlamentarzystów zależeć będzie aktywna ochrona klimatu. Polska może być krajem, który ma przed sobą szczęśliwą i bezpieczną przyszłość. Stanie się to tylko wtedy, gdy będzie neutralna klimatycznie. To nasza wspólna odpowiedzialność, ale Państwa rola jest w tym wyzwaniu przełomowa! Przyszłe parlamentarzystki i przyszli parlamentarzyści będą decydować o prawnych ramach działań, przeznaczać na nie odpowiedni budżet oraz określać możliwości naszego wspólnego zaangażowania na rzecz przyszłości.

Dlaczego to jest ważne - kliknij, żeby przeczytać!

Osiągnięcie neutralności klimatycznej to trudne zadanie, które będzie ogromną szansą i impulsem rozwojowym dla Polski. Wdrażanie rozwiązań opartych o niskoemisyjne technologie w energetyce przełoży się na niższe ceny prądu w przyszłości. Ciepłownictwo bez węgla będzie oznaczać brak smogu. Budowa niskoemisyjnych domów poprawi jakość życia. Zatrzymanie emisji CO2 na świecie oznacza mniej susz i ekstremalnych zjawisk pogodowych. To z kolei sprawi, że ceny żywności nie będą gwałtownie rosły.

Mamy szansę stać się krajem bezpieczniejszym do życia oraz zapewnić przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom szczęśliwą przyszłość. Mamy technologie potrzebne do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mądrze zaplanowane i finansowane działania pozwolą je skutecznie wdrożyć. Coraz więcej osób, grup i ruchów społecznych mówi o klimacie i angażuje się w działania na rzecz jego ochrony. Brak jedynie wolni politycznej. Nie będzie jej bez naszego wspólnego i zdecydowanego nacisku.

Czym jest neutralność klimatyczna?

Neutralność klimatyczna oznacza maksymalne ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększanie ich pochłaniania. Neutralność klimatyczna jest elementem strategii rozwoju dyskutowanym na poziomie Unii Europejskiej.


Czemu neutralność klimatyczna wiąże się z odejściem od paliw kopalnych

Produkcja samej energii elektrycznej z paliwach kopalnych odpowiedzialna jest za ponad 20% całej emisji CO2. Ze specjalnego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że aby drastycznie obniżyć emisję dwutlenku węgla, trzeba odejść od spalania węgla w energetyce do roku 2030.


Czy są kraje, które dążą do neutralności klimatycznej?

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 może stać się celem strategicznym Unii Europejskiej. Rozwiązanie to w czerwcu 2019 poparły wszystkie kraje poza Polską, Węgrami, Czechami i Estonią.

Wielka Brytania, Francja, Szwecja i Norwegia zadeklarowały daty osiągnięcia neutralności klimatycznej. Postulat ten wyznacza ich polityki w różnych obszarach. W kolejnych kilkunastu krajach toczą się dyskusje i prace nad wyznaczeniem daty osiągnięcia neutralności.


Ile może kosztować osiągnięcie neutralności klimatycznej?

Komisja Europejska szacuje, że osiągnięcie zerowej emisji netto będzie wymagało od 175 do 290 mld euro inwestycji w infrastrukturę energetyczną na terenie wspólnoty rocznie. Koszt transformacji energetycznej w Polsce szacowany jest na 400 mld złotych.


Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: https://akcja.link/chronmyklimat.

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możesz znaleźć apel do polityczek i polityków o ochronę klimatu. Zachęcam Was do poparcia tej sprawy. Wystarczy wejść na stronę: https://akcja.link/chronmyklimat i kliknąć.

Pozdrawiam

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 10 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn