6 398 z 10 000 podpisów

Adresaci Premier RP Mateusz Morawiecki


Panie Premierze Mateuszu Morawiecki,

domagamy się odłożenia terminu wyborów prezydenckich poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Trwa epidemia koronawirusa. Dzisiaj nikt nie wie, kiedy się zakończy i jakie będzie miała skutki dla naszego zdrowia i naszych żyć.

Ograniczanie kontaktów fizycznych między ludźmi jest najlepszym sposobem na zmniejszenie skali epidemii - wybory to miliony osób w bliskim ze sobą kontakcie. Trwającą kampania wyborcza jest nierówna. Uwagę mediów w czasie klęski, jaką jest epidemia, przyciągają głównie politycy partii rządzącej, działając na korzyść tylko jednego kandydata. Wybory już teraz nie są prowadzone uczciwie.

Obywatele i obywatelki, które zapisały się do udziału w Komisjach Wyborczych, sygnalizują, że prawdopodobnie wycofają się z prac w komisjach. Wybory 10 maja mogą zakończyć się zatem chaosem i konstytucyjnym kryzysem.

Przede wszystkim jednak, wybory należy odłożyć, ponieważ ich przeprowadzenie to narażanie zdrowia i życia wszystkich obywateli i obywatelek Polski - przez rządzących. Do tego nie może dojść! Panie Premierze Mateuszu Morawiecki - natychmiast ogłoś stan klęski żywiołowej, odkładając tym samym termin wyborów!

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Tysiące obywateli i obywatelek Polski znajdują się w kwarantannie. Ta liczba będzie rosła. Zgodnie z decyzją rządu, osoby nieprzestrzegające kwarantann będą karane grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych (stan na dzień 21 marca). Kolejne miliony osób zachęcane są do izolacji społecznej i ograniczenia kontaktów fizycznych z innymi do minimum. Organizowanie ogólnopolskich wyborów w tej sytuacji, to ryzykowne posunięcie rządu, które narazi nasze zdrowia, a w konsekwencji część osób może pozbawić życia.

Trwająca kampania wyborcza nie daje równych szans kandydatom i kandydatkom do zaprezentowania swoich poglądów i programów. Wszyscy kandydaci i kandydatki powstrzymali się od organizowania wiecy, kiedy urzędujący prezydent Andrzej Duda kontynuował spotkania, narażając kolejne osoby na zarażenie się wirusem. To nie jest demokracja, kiedy osoby kandydujące na najważniejszy urząd w Polsce, nie mają mają równych szans. To jest prowadzenie kampanii wyborczej w cieniu epidemii i z cynicznym wykorzystaniem okazji na rzecz wąskiego interesu politycznego.

Organizacja wyborów wymaga zaangażowania kilkuset tysięcy osób pracujących w komisjach wyborczych, które muszą być przeszkolone, a następnie w dniu wyborów narażone byłyby na kontakt z tysiącami innych osób. Przeprowadzenie wyborów stwarza zatem dodatkowe, potężne ryzyko epidemiczne na terenie całego kraju. Za ryzyko to ponosi obecnie wyłączną odpowiedzialność Premier Morawiecki.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
w związku z epidemią koronawirusa dorzucam swój podpis do nacisku na Premiera Morawieckiego o odłożenie wyborów prezydenckich. Powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej natychmiast. Chodzi o to, żeby nie narażać nas wszystkich na potężne ryzyko wzmożenia epidemii poprzez ogranizację wyborów angażujących miliony ludzi w bezpośrednie kontakty.
Zachęcam Cię do dołączenia do tej akcji. Apel podpiszesz na stronie: dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/covid-przelozenie-wyborow.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?


Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w kwietniu 2020 roku.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn