599 z 1 000 podpisów

Adresaci Mateusz Morawiecki


Polskę coraz mocniej dotyka epidemia koronawirusa. Kolejne dni przynoszą rekordy nowych zakażeń i zgonów, a system ochrony zdrowia jest o kilka kroków od niewydolności. Nasi sąsiedzi i przyjaciele, państwo niemieckie, w duchu solidarności europejskiej, zaoferowało nam pomoc w walce z koronawirusem, która może uratować życie i zdrowie polskich pacjentów. Do tej pory niemiecka propozycja pozostaje bez odpowiedzi. Domagamy się od polskiego rządu przyjęcia wszelkiej pomocy, płynącej za Odry. Priorytetem powinna być troska o życie i zdrowie mieszkanek i mieszkańców naszego kraju.


Dlaczego to jest ważne


Europa i świat zmagają się z globalną pandemią koronawirusa. Liczba przypadków na świecie przekroczyła 50 milionów [1], w Polsce sięga już ponad 500 tysięcy [2]. W Polsce system ochrony zdrowia jest na granicy wytrzymałości. Część pacjentów już dziś nie dostaje należytej pomocy: zdarzały się przypadki, w których pacjenci umierają z powodu braku wolnych miejsc w szpitalach, nim otrzymają pomoc [3]. Coraz gorsza jest też sytuacja pacjentów cierpiących na inne niż Covid_19 schorzenia, ich operacje czy terapie są przekładane do odwołania [4]. W tych czasach szczególnie ważna jest solidarność i wzajemna pomoc sąsiadów. Pomoc w złagodzeniu skutków epidemii i ratowaniu zdrowia i życia polskich pacjentów może stanowić propozycja władz Republiki Federalnej Niemiec. Niemcy na ten moment dysponują wolnymi miejscami w szpitalach i już chętnie przyjmują pacjentów z innych krajów.

O przyjęcie tej pomocy zaapelował również Rzecznik Praw Obywatelskich. “Dopóki zatem ta pomoc jest możliwa, uważam, że obowiązkiem prawnym i moralnym polskich władz jest skorzystanie z niej” - napisał Adam Bodnar w liście do polskich władz [2].

[1] Już ponad 50 milionów zakażeń koronawirusem na świecie. Październik najgorszym miesiącem od początku pandemii, Onet.pl, 8.11.2020 r.

[2] 568 tys. Według danych Ministerstwa Zdrowia, stan na 9.11.2020 r.

[3] Takie doniesienia w ostatnim miesiącu spływają m.in. z Nysy, Siemiatycz czy Limanowej. Wraz z rosnącym przeciążeniem systemu, będzie ich coraz więcej.

[4] Ofiary długiego covidu, Polityka, 8.11.2020

[5] Koronawirus. RPO apeluje do premiera o przyjęcie niemieckiej pomocy, 6.11.2020 r., rpo.gov.pl

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:


Cześć,
"W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, do Premiera RP o przyjęcie oferowanej przez rząd niemiecki pomocy w walce ze skutkami koronawirusa. Zachęcam Cię do dołączenia swojego głosu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/1115 Pozdrawiam Twój podpis"

Dorzucisz się?
Dorzuć się do naszych działań, byśmy mogli i mogły wspólnie działać na rzecz dobra polskich pacjentów!

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn