Nie dla weta, tak dla światła nadziei dla Polski i Europy!

Widząc zaangażowanie polskich samorządów w obronę unijnego budżetu przed wetem ze strony Morawieckiego, zaapelowaliśmy do nich o włączenie się do akcji. Zgaszenie świateł przez samorządowców w proteście przeciwko wetu unijnego budżetu odbiło się szerokim echem w Europie i na świecie. Dlatego w Akcji przygotowaliśmy apel do prezydentów, burmistrzów i wójtów miejscowości w całej Polsce, by w dniu poprzedzającym szczyt w Brukseli podświetlili je raz jeszcze, tym razem kolorem Unii – na niebiesko. Apel podpisało 5 090 osób. O skali poparcia informowaliśm Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unię Metropolii Polskich i władze samorządowe ponad 50 miast i miasteczek.

Przeczytaj więcej o kampanii "Fundusze za praworządność"

Udało się więcej niż zakładaliśmy – w Warszawie na niebiesko podświetlony został m.in. Pałac Kultury i Nauki, a nasz wspólny przekaz został wyświetlony na ratuszu w Budapeszcie, skąd trafił do zachodnich mediów!>

Budapeszt Warszawa, wspólna sprawa! We wtorek wieczorem węgierscy aktywiści z ruchu aHang (Głos) współpracujący z Akcją...

Opublikowany przez Akcja Demokracja Środa, 9 grudnia 2020

Treść apelu

Adresaci: Premier RP Mateusz Morawiecki, Władze samorządowe*, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unia Metropolii Polskich

Od Mateusza Morawieckiego domagamy się odstąpienia od weta podczas szczytu Rady Europejskiej w dniu 10-11 grudnia, które oznacza podważanie miejsca Polski w Unii Europejskiej. Cofnijcie się i nie cofajcie nas w objęcia bezprawia i chaosu!

Od władz samorządowych oczekujemy, aby podświetlając w barwach Unii Europejskiej polskie miasta i miasteczka w dniu 9 grudnia, Polska wysłała do Europy przekaz inny, niż proponuje Rząd - przesłanie nadziei i naszego przywiązania dla europejskich wartości.

Polski rząd, szantażując całą Unię Europejską wetem wobec unijnego budżetu oraz funduszu na rzecz walki z tragicznymi skutkami pandemii, podważa miejsce Polski w zjednoczonej Europie. To działanie przeciwko interesowi i przekonaniom Polek i Polaków, którzy w ogromnej większości popierają obecność Polski w Unii Europejskiej. Integralną częścią naszego członkostwa w Unii są wspólne wartości zapisane w Art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej przyjętego przez nas wszystkich w referendum z 2003 roku o przystąpieniu przez Polskę do Unii:

Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

W czasie gdy Europa zmaga się z tragicznym w skutkach kryzysem wywołanym pandemią, groźba weta wobec „funduszu odbudowy” jest niemoralnym wyrazem braku solidarności, który na długo zostanie zapamiętany przez miliony osób w Europie - naszych przyjaciół i przyjaciółek sąsiadów i sąsiadek, współpracowników i współpracowniczek biznesowych, naszych współobywateli i współobywatelek Unii wartości.

Groźba wobec weta unijnego budżetu oraz mechanizmów chroniących praworządność już dziś powoduje niebezpieczny podział w Europie i może pozostawić Polskę na bocznym torze Europy, wypchnąć nas na margines, osłabić w już i tak niezwykle trudnym czasie kryzysu epidemicznego, gospodarczego i społecznego.

Podpisało:

5092 osób