5 164 z 10 000 podpisów

Adresaci Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski S.A. i Steven van Rijswijk, Dyrektor Naczelny ING Group


Domagamy się natychmiastowego wycofania rekomendacji ING Banku Śląskiego dla programu Krzysztofa Bosaka. Jego poglądy są zagrożeniem dla demokracji, ochrony klimatu, praw człowieka oraz sprawiedliwości społecznej.

Oczekujemy, że ING Bank Śląski:

  • przeprosi za wskazanie kandydata w wyborach prezydenckich, który nawet sam swoje poglądy potrafił określać jako faszystowskie [1], a jego program czerpał z faszystowskiego dorobku [2];
  • przyzna, że program Bosaka to nie tylko zagrożenie dla wartości znacznie wyższych niż równowaga budżetowa, ale też, że opisując konsekwencje gospodarczej części programu Bosaka, zignorował negatywny wpływ innych części programu na gospodarkę: to różnorodność jest siłą napędową gospodarki, a nie faszyzacja i dyskryminacja, rozwijanie, a nie zwijanie usług publicznych buduje spójność społeczną, czyli lepsze warunki dla nas wszystkich, co przekłada się na poziom życia i lepsze warunki gospodarcze;
  • oraz, że w zgodzie z wartościami samej firmy publicznie wycofa się ona z określenia Bosaka jako “pozytywnego kandydata”.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Tuż przed pierwszą turą wyborów ekonomiści i ekonomistki z ING Banku Śląskiego wskazali kandydata Konfederacji na urząd Prezydenta RP Krzysztofa Bosaka jako najbardziej optymalny wybór pod względem wpływu na równowagę budżetową Polski [3]. Przyjęcie za wyznacznik jedynie tego kryterium, doprowadziło bank do wyróżnienia jako najlepszego kandydata, takiego, który otwarcie określa się jako przeciwnik demokracji [4], neguje równość wszystkich obywateli i obywatelek [5] oraz kpi z praw człowieka [6]. Wsparcie takiej kandydatury przez ING Bank Śląski odczytujemy jako poparcie jego szkodliwego społecznie programu. Jest to poparcie niegodne firmy cieszącej się zaufaniem społecznym.

Niezależnie od poglądów gospodarczych, ukazywanie Krzysztofa Bosaka w pozytywnym kontekście to normalizacja skrajnie antydemokratycznych postaw i faszyzujących życie publiczne wypowiedzi. Żaden argument ekonomiczny nie jest przeciwwagą dla odbierania ludziom człowieczeństwa i wolności. Niedopuszczalnym jest stawianie tych wartości na równi z nieobciążaniem budżetu państwa. Krzysztof Bosak to kandydat negatywny!

[1] Post na profilu Krzysztofa Bosaka na facebook.com z 3 listopada 2017 r. (dostęp na dzień 29.06.2020 r.)

[2] Analizujemy nowe szaty Bosaka, Oko.press, 20 maja 2020 r.

[3] Programy wyborcze kandydatów na prezydenta: ING Bank sprawdził, które są największym obciążeniem dla budżetu, 300 gospodarka, 26 czerwca 2020 r.

[4] Krzysztof Bosak we Wrocławiu. Mówił o "żydowskich roszczeniach" i "zbrodniczych ideologiach", Gazeta Wyborcza, 13 grudnia 2019 r.

[5] Np. pkt. 13 oraz 21 “Nowego Porządku”, dostęp na dzień 29 czerwca 2020 r. https://bosak2020.pl/wp-content/uploads/Bosak2020_NowyPorzadek.pdf

[6] Np. pkt. 14-16 “Nowego Porządku”, dostęp na dzień 29 czerwca 2020 r. https://bosak2020.pl/wp-content/uploads/Bosak2020_NowyPorzadek.pdf

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
ING Bank Śląski określił Krzysztofa Bosaka jako "pozytywnego kandydata", biorąc za jedyny wyznacznik wpływ jego progrmu na budżet państwa. Doprowadziło ich to do wyróżnienia Bosaka jako najlepszego kandydata - tymczasem on otwarcie określa się jako przeciwnik demokracji, neguje równość wszystkich obywateli i obywatelek oraz kpi z praw człowieka. Dlatego domagam się od ING Banku Śląskiego wycofania się z pozytywnej oceny programu Krzysztofa Bosaka.
Apel podpiszesz na stronie: dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/839.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?
Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy w stanie wspólnie sprzeciwiać się naruszeniom praw i wolności obywatelskich!

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn