ING - nie róbcie kozaka z Bosaka!

Kampania "ING - nie róbcie kozaka z Bosaka!" już się zakończyła

Tęcza

Osoby z zespołu Akcji Demokracji doręczyły do zarządu ING Banku Śląskiego ponad 5 tys. podpisów pod apelem:"ING - nie róbcie kozaka z Bosaka!".

Po doręczeniu osoby spotkały się z Joanną Erdman - wiceprezeską zarządu oraz Piotrem Utratą - rzecznikiem prasowym. W toku rozmowy przedstawione zostało stanowisko i żądania 5 tysięcy aktywistek i aktywistów. Przedstawiciele ING Bank ŚLąski przekazali swoje stanowisko oraz poinformowali o zrealizowaniu jednego z postulatów kampanii. Osoby z zespołu Akcji Demokracji poinformowały, że każde działania, które będzie normalizacją słów i działań o charakterze faszystowskim, zawsze spotka się z reakcją. Kampania "ING - nie róbcie kozaka z Bosaka!" była szeroko komentowana w mediach: prasie, radiu, portalach o tematyce pr oraz w mediach społecznościowych.

Treść apelu

Domagamy się natychmiastowego wycofania rekomendacji ING Banku Śląskiego dla programu Krzysztofa Bosaka. Jego poglądy są zagrożeniem dla demokracji, ochrony klimatu, praw człowieka oraz sprawiedliwości społecznej.

Oczekujemy, że ING Bank Śląski:

  • przeprosi za wskazanie kandydata w wyborach prezydenckich, który nawet sam swoje poglądy potrafił określać jako faszystowskie [1], a jego program czerpał z faszystowskiego dorobku [2];
  • przyzna, że program Bosaka to nie tylko zagrożenie dla wartości znacznie wyższych niż równowaga budżetowa, ale też, że opisując konsekwencje gospodarczej części programu Bosaka, zignorował negatywny wpływ innych części programu na gospodarkę: to różnorodność jest siłą napędową gospodarki, a nie faszyzacja i dyskryminacja, rozwijanie, a nie zwijanie usług publicznych buduje spójność społeczną, czyli lepsze warunki dla nas wszystkich, co przekłada się na poziom życia i lepsze warunki gospodarcze;
  • oraz, że w zgodzie z wartościami samej firmy publicznie wycofa się ona z określenia Bosaka jako “pozytywnego kandydata”.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Tuż przed pierwszą turą wyborów ekonomiści i ekonomistki z ING Banku Śląskiego wskazali kandydata Konfederacji na urząd Prezydenta RP Krzysztofa Bosaka jako najbardziej optymalny wybór pod względem wpływu na równowagę budżetową Polski [3]. Przyjęcie za wyznacznik jedynie tego kryterium, doprowadziło bank do wyróżnienia jako najlepszego kandydata, takiego, który otwarcie określa się jako przeciwnik demokracji [4], neguje równość wszystkich obywateli i obywatelek [5] oraz kpi z praw człowieka [6]. Wsparcie takiej kandydatury przez ING Bank Śląski odczytujemy jako poparcie jego szkodliwego społecznie programu. Jest to poparcie niegodne firmy cieszącej się zaufaniem społecznym. Niezależnie od poglądów gospodarczych, ukazywanie Krzysztofa Bosaka w pozytywnym kontekście to normalizacja skrajnie antydemokratycznych postaw i faszyzujących życie publiczne wypowiedzi. Żaden argument ekonomiczny nie jest przeciwwagą dla odbierania ludziom człowieczeństwa i wolności. Niedopuszczalnym jest stawianie tych wartości na równi z nieobciążaniem budżetu państwa. Krzysztof Bosak to kandydat negatywny!

[1] Post na profilu Krzysztofa Bosaka na facebook.com z 3 listopada 2017 r. (dostęp na dzień 29.06.2020 r.)

[2] Analizujemy nowe szaty Bosaka, Oko.press, 20 maja 2020 r.

[3] Programy wyborcze kandydatów na prezydenta: ING Bank sprawdził, które są największym obciążeniem dla budżetu, 300 gospodarka, 26 czerwca 2020 r.

[4] Krzysztof Bosak we Wrocławiu. Mówił o "żydowskich roszczeniach" i "zbrodniczych ideologiach", Gazeta Wyborcza, 13 grudnia 2019 r.

[5] Np. pkt. 13 oraz 21 “Nowego Porządku”, dostęp na dzień 29 czerwca 2020 r. https://bosak2020.pl/wp-content/uploads/Bosak2020_NowyPorzadek.pdf

[6] Np. pkt. 14-16 “Nowego Porządku”, dostęp na dzień 29 czerwca 2020 r. https://bosak2020.pl/wp-content/uploads/Bosak2020_NowyPorzadek.pdf

Zaangażowało się:

5 507 osoby