6 349 z 10 000 podpisów

Adresaci Jarosław Szarek, Prezes IPN

Domagamy się natychmiastowego odwołania doktora Tomasza Greniucha ze stanowiska dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Niedopuszczalna jest sytuacja w której oddziałem instytucji, dokumentującej zbrodnie dokonywane w imię totalitarnych ideologii, kieruje osoba, wobec której jest choćby cień podejrzeń o faszystowskie sympatie. Zarówno zdjęcia dra Greniucha, na których wykonuje salut rzymski [1] (uniesiona w górę dłoń, gest dziś utożsamiany głównie z pozdrowieniem nazistowskim), jak i jego publicystyka gloryfikująca nazistów [2], wykluczają go z grona osób, które mogłyby pełnić tę rolę.

Dlaczego to jest ważne?

Nominacja doktora Tomasza Greniucha, którego sympatie, przekonania i wypowiedzi były powszechnie znane, to policzek wymierzony ofiarom totalitaryzmów i ich rodziniom. Instytut Pamięci Narodowej ma przypominać o skutkach zbrodni dokonywanych w imię szowinistycznych, rasistowskich i nacjonalistycznych, ideologii. Zadeklarowany nacjonalista, w swojej publicystyce powołujący się m.in. na Leona Degrelle'a - nazistowskiego żołnierza i kolaboranta z Belgii, nie będzie w stanie dobrze wypełniać tej funkcji.
Nominacja Greniucha kompromituje również Polskę na arenie międzynarodowej i pokazuje, że jako państwo nie odrobiliśmy lekcji z historii XX wieku, w tym najciemniejszych kart tych czasów.


[1] Polsat News, 17.02.2021
[2] Byli raz sobie Polak, Polak i Belg: Tomasz Greniuch, Jarosław Szarek i Leon Degrelle, Gazeta Wyborcza, Ale Historia, 17.02.2021 r.

Następny krok - podziel się!

Odwołać Greniucha!

Dorzucisz się?
Dorzuć się do działań Akcji w obszarze praw człowieka, w tym przeciwdziałania faszyzacji życia publicznego.

Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn