21 213 z 50 000 podpisów

Adresaci: Prokuratora Okręgowego w Warszawie, Pawła Wilkoszewskiego

Nocą z 16 na 17 grudnia, poza główną salą obrad i z pogwałceniem sejmowego regulaminu przepchnięto najważniejszą z ustaw - budżet naszego kraju. Tego polska demokracja jeszcze nie widziała.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński złamał zasady, których miał strzec. Wbrew Regulaminowi Sejmu nie wpuścił na salę części posłów i zarządził nieregulaminowe głosowanie nad poprawkami. Nie dowiemy się kto dokładnie i jak głosował, gdyż Straż Marszałkowska bezprawnie powstrzymała dziennikarzy przed relacjonowaniem obrad [1].

Nie pozwolimy, by dzień po dniu demokracja wymykała nam się z rąk.

Dlatego apelujemy o natychmiastowe wszczęcie śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez Marszałka Kuchcińskiego [2].
[1] Kuchciński wielokrotnie łamał wczoraj Regulamin Sejmu. Za 16 grudnia grożą mu trzy lata więzienia, Oko Press, 17 grudnia 2016.

[2] Art. 231 ustęp 1 Kodeksu Karnego mówi: “Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie apelu! Dla walki z ograniczneniem naszych swobód możesz zrobić jeszcze więcej. Zachęć znajomych i bliskich do podpisania listu otwartego!


Szanowni Państwo,

wolność zgromadzeń to jedno z najważniejszych osiągnięć naszego społeczeństwa po upadku komunizmu. Osiągnięć, o które walczyli Państwo z taką determinacją. Proponowane zmiany w prawie o zgromadzeniach stawiają ten dorobek pod znakiem zapytania.

1. Demonstracjom organizowanym przez państwo przyznają pierwszeństwo przed protestami obywateli.
2. Dzielą Polaków na równych i równiejszych w zależności od tego, czy biorą oni udział w uprzywilejowanych protestach grup religijnych czy też demonstracjach „zwykłych” ludzi.
3. Zakazują protestów w formie pokojowej kontrmanifestacji.
4. Odpowiedzialność za ważne decyzje ws. zgromadzeń publicznych przenoszą z władz samorządowych na wojewodów, czyli przedstawicieli rządu.

To dobrze, że po upadku komunizmu doszliśmy do sytuacji, w której na łamach gazet, w debatach sejmowych i na ulicach możemy wyrażać odmienne opinie. Wierzymy, że mimo częstych i głębokich różnic, nie powinniśmy zamykać sobie nawzajem ust kruczkami prawnymi!

Dlatego wzywamy Państwa do podjęcia wszelkich możliwych kroków, by zatrzymać te szkodliwe zmiany.


Adresatami listu są zasiadający w Sejmie, Senacie i rządzie z ramienia PiS-u uczestnicy antykomunistycznej opozycji w czasach PRL.

Dorzucisz się?

Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja była finansowana z drobnych wpłat osób takich jak Ty. Dzięki temu ruch, który tworzymy, będzie całkowicie niezależny od zewnętrznych grantodawców. Stanie się to możliwe tylko z Twoim udziałem. Dorzuć sie do naszych działań w obronie wolności demokratycznych!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

Proszę czekaj

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawia 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać, a także zawsze możesz zażądać ich usunięcia. Więcej w polityce prywatności.