4 163 z 10 000 podpisów

Adresaci Posłowie i posłanki, Senatorowie i Senatorki, Prezydent RP

Domagamy się odrzucenia projektu ustawy o finansowaniu organizacji pozarządowych, firmowanej przez polityka Solidarnej Polski, Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia, tzw. Lex Woś. Proponowane przepisy stanowią zagrożenie dla niezależności i bezpieczeństwa organizacji społecznych w Polsce i przypominają te przyjęte w putinowskiej Rosji.

Po ataku na niezależne sądy oraz wolne media, teraz władze chcą teraz zniszczyć organizacje społeczne. Przyjmowanie przepisów, które sparaliżują prace organizacji, które dziś pomagają uchodźcom z Ukrainy w momencie trwania wojny uważamy za wyjątkowo haniebne.


Dlaczego to jest ważne

Projekt ustawy znanej opinii publicznej jako LexWoś pod pozorem poprawy transparentności i jawności, służy zniszczeniu niezależności organizacji społecznych i paraliżowi ich pracy. Można to odczytywać jako próbę zemsty za zaangażowanie w obronę praw człowieka i demokracji w Polsce.

Politycy PiS i Solidarnej Polski niejednokrotnie udowodnili, że w ich wizji państwa nie mogą istnieć żadne niezależne instytucje. Projekt LexWoś to próba położenia “łapy” rządzących na jednym z ostatnich bastionów niezależności i wolności [1].

Projekt Wosia wymaga, aby organizacje społeczne publikowały informacje o darczyńcach, co narusza ich prywatność i bezpieczeństwo oraz sprawia, że obywatele mniej chętnie będą wspierali organizacje działające w ramach sektora. Odciąga również NGO-sy od zajmowania się realną pomocą w kierunku żmudnej sprawozdawczości, obniżając ich możliwości działania w trudnym momencie konfliktu zbrojnego.

Według prawników projekt jest sprzeczny zarówno z Konstytucją, jak i prawem UE oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Ponadto zarządzany przez skrajnie prawicowych polityków Narodowy Instytut Wolności, znany z przyznawania dotacji na projekty Roberta Bąkiewicza i Ordo Iuris będzie mógł organizować kontrole paraliżujące życia niekontrolowanych przez rząd organizacji [2].

Tak, jak broniliśmy wolnych sądów i wolnych mediów, dziś przyszło nam bronić organizacji społecznych.

[1] Komunikat FOR 25/2022: Pod pozorem jawności, Solidarna Polska proponuje przepisy rodem z Rosji i Węgier. Organizacje pozarządowe na celowniku

[2] NIW znów dotuje organizacje Bąkiewicza, liderów Ordo Iuris i przyjaciółki Kaczyńskiego, Oko.Press, 17.06.2021 r.

Następny krok - podziel się!

Czy udostępnisz apel, aby trzykrotnie zwiększyć siłę Twojego głosu w tej sprawie?

Skorzystaj z przycisków po prawej stronie, by udostępnić apel w mediach społecznościowych. Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Dorzucisz się?
Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy niezmiennie działać na rzecz pełnej, tęczowej równości.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn