719 z 1 000 podpisów


Rządzący, powołując się na konieczność walki z epidemią, w drastyczny sposób ograniczają naszą wolność, w tym wolność do pokojowych zgromadzeń i wyrażania poglądów. Protestujemy przeciwko nadużyciom ze strony Policji, w tym nękania uczestników i uczestniczek pokojowych demonstracji, czy też bezpośredniej przemocy ze strony funkcjonariuszy.

Musimy protestować teraz, aby za tydzień lub dwa nie obudzić się w kraju, w którym to Policja będzie oceniać, czy treść nadruku na koszulce lub torbie na zakupy jest dozwolona. Do tego zaczyna właśnie w Polsce miejscami dochodzić! Większość z nas zostaje teraz w domu w trosce o zdrowie swoje i najbliższych, ale nie będziemy się biernie przyglądać, kiedy władza kawałek po kawałku odbiera nam głos i zastrasza przed wyrażaniem poglądów oraz oceną rządzących w przestrzeniach publicznych. Nie oddamy wolności! Maseczka to nie knebel!

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. rząd wydał rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią. Zostało ono potem zastąpione rozporządzeniami z 10 i 19 kwietnia. Ograniczyły one podstawowe konstytucyjne prawa i wolności, takie jak wolność osobista, wolność poruszania się, wolność uzewnętrzniania religii, wolność zgromadzeń.

W trakcie marcowych protestów przeciwko ustawie zaostrzającej prawo do aborcji, w samej Warszawie policja skierowała 45 wniosków o nałożenie grzywny na uczestników protestu (grozi im sankcja nawet do 30 tys. zł), mimo iż protestujące i protestujący działali zgodnie z prawem (stali w kolejce do sklepu). W tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do Komendanta Stołecznego Policji RPO wskazał, że całkowity zakaz demonstrowania budzi pewne wątpliwości i może prowadzić do naruszenia istoty konstytucyjnego prawa obywateli do zgromadzeń (art. 57 Konstytucji).

3 maja w Bydgoszczy policja legitymowała (bez zachowania procedur) demonstrujących, a jedna z uczestniczek spotkania została zaatakowana fizycznie [1]. W Toruniu policjanci niesłusznie interpretując obecne przepisy uniemożliwili protest jednej osoby z hasłem “niewybory”.

W Akcji Demokracji będziemy zbierać i nagłaśniać informacje o kolejnych przykładach naruszania wolności zgromadzeń i przekazywać je niezależnym instytucjom broniącym praw człowieka. Jeśli słyszałeś lub słyszałaś o takich sytuacjach - daj nam znać pisząc maila na adres: kontakt@akcjademokracja.pl w tytule koniecznie wpisz: ZGROMADZENIA Nie ma naszej zgody na postępujące, niezgodne z prawem tłumienie głosu społeczeństwa!

[1] Bydgoska policja użyła siły wobec uczestniczki spotkania w obronie konstytucji. "To bezprawie!", Gazeta Wyborcza, 3 maja 2020 r.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
Rządzący, powołując się na konieczność walki z epidemią w drastyczny sposób ograniczają naszą wolność, w tym wolność do pokojowych zgromadzeń i wyrażania poglądów. Protestujemy przeciwko nadużyciom ze strony Policji, w tym nękaniu uczestników i uczestniczek pokojowych demonstracji, czy też bezpośredniej przemocy ze strony funkcjonariuszy.
Apel podpiszesz na stronie: dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/833.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiznie będziemy w stanie wspólnie sprzeciwiać się naruszeniom praw i wolności obywatelskich!

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn