2 877 z 5 000 podpisów

Adresaci posłowie Porozumienia, PSL, KO, Lewicy

Dlaczego to jest ważne z punktu widzenia praworządności?

“Bezkarność plus” to uderzenie w same fundamenty polskiego systemu prawnego. Pozbawienie funkcjonariuszy państwowych odpowiedzialności za podejmowane przez nich decyzje to w praktyce legalizacja korupcji na wielką skalę. Nawet NSZZ “Solidarność”, na co dzień wspierający rząd PiS, uważa, że “Przepis może być odczytywany jako zachęta do popełnienia czynów zabronionych” [2]. To niebezpieczny precedens, w praktyce wyłączający wobec władz publicznych kodeks karny.
Przepisy te mają chronić Wicepremiera Jacka Sasina i Premiera Mateusza Morawieckiego, którzy niezgodnie z prawem wydali miliony publicznych pieniędzy na nielegalny pseudo plebiscyt w maju, który się nie odbył oraz urzędników z Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialnych za skandaliczne zakupy i podejrzane transakcje.

Dlaczego to jest ważne z punktu widzenia praw człowieka?

“Bezkarność Plus” to zagrożenie dla praw każdego i każdej z nas. Każda osoba może przecież zostać przez państwo bezpodstawnie pozbawiona wolności czy mienia pod pretekstem walki z epidemią, a gdy nawet uda mu się je odzyskać - osoba odpowiedzialna za to nigdy nie poniesie kary.
Te przepisy mogą spowodować, że znęcający się nad protestującymi policjant albo skorumpowany urzędnik, który kupi drogie respiratory w firmie swojego brata, nie poniesie za swoje czyny żadnej odpowiedzialności. Zwykły obywatel, który znajdzie się na celowniku władzy, nigdy nie będzie miał szans doczekać się sprawiedliwości.

[1] “Licencja na bezkarność”, hfhr.pl, 17.08.2020.

[2] "Bezkarność plus" idzie przez Sejm. Czy Solidarna Polska pogrzebie projekt PiS?”, wyborcza.pl, 16.09.2020.

Następny krok - podziel się!

Udostępnij ten apel swoim znajomym, aby podpisało go więcej osób!

Dorzucisz się?


Nie dla mafijnego państwa

Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Sprawdź raport finansowy z 2018 roku. Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn