Dorzucisz się?

Dzięki za regularne wpłaty w 2020 roku. Zapoznaj się z podsumowaniem i zobacz, ile udało nam się wspólnie zrobić!

☝️ Nasz 2020 rok

Walka o prawa kobiet To był długi, trudny rok, w którym wszystkim nam przyszło mierzyć się z nieznanymi dotąd wyzwaniami. Mimo to, wiele udało nam się osiągnąć - to wszystko dzięki temu, że działamy razem!

To był rok wspólnej walki o prawa kobiet: 571 965 osób powiedziało wyraźne “NIE” odbieraniu kobietom prawa do aborcji. Do aktywistów i aktywistek Akcji trafiło 27 tysięcy sztuk plakatów, naklejek i kartek pocztowych, mówiących jasno: “Sadyści, idziemy po was!”.

KlimatTo był rok działań w obronie klimatu: przed wyborami prezydenckimi rozłożyliśmy i rozłożyłyśmy w Warszawie kolosalny, liczący 500 metrów kwadratowych banner ostrzegający, że wybór Andrzeja Dudy oznacza kolejne 5 lat bezczynności w walce z katastrofą klimatyczną.

To był rok współpracy i solidarności w obronie praworządności: w kluczowym momencie debaty nad mechanizmem na rzecz praworządności w Europie wysłaliśmy i wysłaliśmy do decydentów i decydentek 303 846 wiadomości z Polski i Węgier!

ZrzutkaTo był rok skutecznych działań przeciwko faszyzacji Polski: dzięki 5170 podpisom pod apelem do ING Banku Śląskiego, bank wycofał wybiórczą analizę programów kandydatów na prezydenta, w której za najlepsze uznał propozycje Krzysztofa Bosaka. Dzięki głosowi 4949 osób nie doszło do koncertu faszyzującej Hungaricy w Centrum Sztuki Współczesnej. Uruchomiliśmy również kampanię, w której domagamy się od portalu Zrzutka.pl wstrzymania zbiórki pieniędzy na tzw. straż narodową. Dotychczas wsparło ją prawie 15 tys. osób.

To tylko niektóre z najważniejszych działań Akcji w tym roku. Łączy je wspólny mianownik - były i są możliwe dzięki wspólnemu działaniu tysięcy osób w ruchu Akcji. To daje nadzieję na przyszły rok!

🔢 Akcja w liczbach

Działanie Liczba Jednostka
Najwięszy apel Akcji Demokracji, przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, podpisało 571 965 osób.

Aktywiści i aktywistki Akcji oraz siostrzanego aHangu z Węgier wysłali do przedstawicieli w ramach kampanii Fundusze Za Praworządność

303 846 wiadomości.
W działania Akcji Demokracji obecnie angażuje się 286 484 osób.
Transpareent z hasłem Duda = Węgiel, Susza, Powódź, którym podsumowaliśmy pierwszą kadencję Andrzeja Dudy miał powierzchnię 500 metrów kwadratowych.
20 artykułów prasowych i relacji w mediach na całym świecie wokół kampanii Fundusze za Praworządność dotarło do 1,5 miliona osób.
W zespole Akcji Demokracji pracuje obecnie 15 osób.
W tym roku ilość obserwujących Akcję Demokrację na Instagramie i Twitterze przekroczyła 10 000 osób.
W demonstracji off-line na Zoomie wzięło udział ponad 500 uczestników.
Na Naszej Demokracji można było poprzeć 163 apele założone przez aktywistki i aktywistów.
Pod największym apelem założonym w 2020 na Naszej Demokracji podpisało się 44 268 osób.
Czas przepracowany przez zespół Akcji Demokracji na home office wynosi 21 306
godzin.

🏆 Nasze zwycięstwa

  1. W styczniu Senat, przy stuprocentowej frekwencji opozycji, odrzucił “ustawę kagańcową”. 

Politycy i polityczki opozycji nie zawsze stawali w komplecie podczas ważnych głosowań. Tempo prac legislacyjnych, narzucone przez PiS, jest bardzo szybkie i chwila nieuwagi lub nieobecność mogła kosztować senatorów przegrane głosowanie. Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji pisali maile i twittowali do senatorek i senatorów z apelem o obecność na głosowaniu i odrzucenie ustawy.

  1. Także w styczniu, dzięki apelowi Agaty, aktywistki naszego ruchu, zamieszczonemu na stronie Nasza Demokracja, wydawnictwo zdecydowało o wycofaniu poradnika “Pasterz Serca Dziecka”.

Agata przeczytała na Facebooku informację o poradniku dla rodziców “Pasterz Serca Dziecka”. Zamieszczone w nim były instrukcje bicia dzieci, w tym nawet niemowląt. W ciągu 10 minut podjęła decyzję o działaniu i założyła apel na stronie Nasza Demokracja. Następnego dnia, w czwartek, pod jej apelem podpisało się już ponad 10 tysięcy osób. Setki z nich udostępniło go dalej na portalach społecznościowych, skutkiem czego wydawnictwo podjęło decyzję o wycofaniu książki z dystrybucji.

  1. W lutym Senat przedstawił projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), realizującej wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). 

Rok temu Akcja Demokracja spotkała się z marszałkiem Senatu, prof. Tomaszem Grodzkim. Otrzymał apel tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji o inicjatywę ustawodawczą Senatu ws. zmiany ustawy o #neoKRS, która miałaby wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nasz apel został spełniony na początku 2020. Co ważne, odbyły się także wysłuchania publiczne, które włączały nas, obywateli i obywatelki, w proces stanowienia prawa. Akcja Demokracja uczestniczyła w konsultacjach w Senacie oraz w Krakowie.

  1. W kwietniu i maju pracowaliśmy, by odwołano planowany na 10 maja pseudoplebiscyt (chodzi o wybory w szczycie pandemii, do których parli rządzący) - udało się!

Wysyłaliśmy maile do posłów i posłanek partii Porozumienie, by głosowali przeciw ustawie o tzw. głosowaniu korespondencyjnym. Wysłaliśmy sygnał ostrzegawczy “Przełóżmy wybory”. Wieszaliśmy na balkonach transparenty i o tej samej godzinie wysyłaliśmy wszyscy dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Film podsumowujący akcję na naszym facebooku zobaczyło 10 tys. osób, nasz przekaz podchwyciły też media z całej Polski. Zorganizowaliśmy też demonstrację on-line z udziałem prawie 500 aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji. Uczestniczyli w niej też Agnieszka Holland, Igor Tuleya, Ewka Błaszczyk, Agnieszka Zaryan, Marta Lempart i Agnieszka Mróz. Na Facebooku śledziło ją prawie 80 tysięcy osób.

  1. W lipcu pod wpływem naszych działań ING Bank Śląski wycofał wybiórczą i nierzetelną analizę programów wyborczych, w której chwalił program Krzysztofa Bosaka. 

5170 podpisów pod apelem i nagłośnienie sprawy przez zespół Akcji Demokracji doprowadziły do spotkania z wiceprezesem polskiego oddziału jednej z największych instytucji finansowych świata i wycofania poparcia dla skrajnie prawicowej partii.

  1. Sierpień. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie podjęło decyzję o rozwiązaniu umowy z Hungaricą - faszyzującym zespołem z Węgier, który wcześniej zaprosiło do występu w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej!

To wielki sukces nas wszystkich, którzy wspólnie zaprotestowaliśmy. Prawie pięć tysięcy osób podpisało się pod apelem, który wystosowaliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektora CSW Piotra Bernatowicza. Osoby podpisujące apel w komentarzach często podkreślały kwestie odradzającego się faszyzmu i nieustających prób przejmowania instytucji kultury, sztuki i przestrzeni publicznej przez rząd i jego nominatów. O naszym silnym głosie sprzeciwu napisały media. Apel poparło też wiele osób ze środowiska artystycznego.

  1. W grudniu wspólnymi siłami zaangażowania setek tysięcy osób udało nam się doprowadzić do przełomowego sukcesu, jakim jest ustanowienie w Unii Europejskiej skutecznego mechanizmu, który będzie mógł powstrzymywać dalsze łamanie prawa przez polski rząd!

Wielka mobilizacja - pierwsza w naszej historii taka współpraca - 303 846 wiadomości do przedstawicieli państw UE wysyłanych jednocześnie z Polski i Węgier w obronie mechanizmu na rzecz praworządności w Europie. Współpraca na forum międzynarodowym poskutkowała dotarciem do międzynarodowej opinii publicznej: nasz wspólny głos 20 razy, w tym na pierwszych stronach gazet, pojawił się w międzynarodowych mediach! Efektem jest zwycięstwo w postaci przyjętego przez Parlament Europejski mechanizmu na rzecz obrony praworządności.

Parlament Europejski przyjął unijne rozporządzenie dające Unii potężne i dotkliwe dla łamiących zasady demokracji rządów narzędzie - możliwość wstrzymania wypłat środków unijnych, jeśli będą łamać obowiązujące w całej UE zasady praworządności i stosować polityczne represje.  


🖼️ Akcja w obrazach


💬 Kilka słów od zespołu Akcji Demokracji

Gdy wszystko wokół staje się trudne, to razem z Wami - 300 tysiącami osób, którym zależy na lepszej Polsce - jesteśmy zmianą! Mimo wielkich przeszkód, zrobiliśmy w tym roku razem tak wiele. Wiem, że w przyszłym zrobimy jeszcze więcej! Życzę wszystkim lepszego świata w przyszłym roku! :)

Karolina Skowron Dyrektorka zarządzająca

Trudno jednym zdaniem podsumować kończący się właśnie rok - wydarzyło się tyle, że spokojnie mogłybyśmy obdzielić dekadę. Przyrosło nam wyzwań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w kolejnych latach. Jestem jednak pewien, że wspólnym zaangażowaniem setek tysięcy osób, powoli ale konsekwentnie zmienimy Polskę na lepsze. I wierzę, że spora część tej zmiany, zadzieje się już w 2021 roku z Tobą na pokładzie, w tym w licznych działaniach Akcji! Grudniowe serdeczności :)

Oktawiusz Chrzanowski Kierownik kampanii

Czy przed komisją w Senacie, czy rozmawiając z europosłami, czy przedstawiając nasze racje w mediach – nic nie daje mi takiej pewności siebie i gotowości do działania, jak Twój głos i poczucie, że przekazuję głos tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji, którzy tak jak ja, marzą o lepszej Polsce. Dziękuję Ci za możliwość wspólnego działania!

Jakub Kocjan Młodszy Kampanier

Jestem dumny z Akcji za jej ostatnie 5 lat działań i to, że się nie poddajemy, choć władze rzucają nam kłody pod nogi. Codzienne zaangażowanie tysięcy osób w sprawy dla mnie osobiście ważne, daje mi nadzieję, że w tych trudnych czasach nie jestem sam, nie jesteśmy sami. Życzę nam wszystkim ducha wytrwałości, bo wierzę, że po burzy zawsze wychodzi słońce.

Piotr Cykowski Starszy kampanier

To był trudny rok. Pierwszy raz musieliśmy nieco zmienić sposób działania, przenieść naszą pracę do sieci, rzadziej spotykaliśmy się w działaniu na ulicach a tętniące życiem biuro Akcji rzadko wypełniało się ludźmi. Jednak daliśmy radę również w tych okolicznościach. Wierzę, że w 2021 roku nieraz spotkam się z Wami w działaniu, że porozmawiamy, napijemy się kawy i znów wspólnie upomnimy się o nasze prawa. Wszystkiego dobrego!

Bogumił Kolmasiak Lider podzespołu Demokracja i sprawiedliwość społeczna

Ubiegły rok był dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem. Nie patrząc na to chcę podziękować wszystkim za tą gigantyczną falą solidarności i wsparcia dla osób walczących o swoją wolność jak w Polsce tak i poza jej granicami. Życzę wszystkim, żeby w przyszłym roku już nie było potrzeby walczyć o takie rzeczy o które walczymy dzisiaj!

Roman Walenciukiewicz pomocnik technologiczny

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn