Podpisz apel do Prezydenta Andrzeja Dudy

6 października Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska.

Nowelizacja daje szanse na poprawę jakości życia wielu tysięcy osób. Dzięki zmianom w prawie samorządy będą mogły wyeliminować trujące urządzenia i paliwa, zapewniając jednocześnie dostęp do tanich źródeł ogrzewania. Ponadto tworzy ona szansę na zaprzestanie palenia śmieciami w przydomowych piecach. To ogromna zmiana, która dzięki nam stała się możliwa! To również nadzieja na nadrobienie wielu lat zaniedbań w tym obszarze.

Sprawa nie była łatwa do wygrania. Środowisko polityczne, z którego wywodzi się Prezydent wcześniej sceptycznie odnosiło się do nowych przepisów, głosując przeciw lub wstrzymując się od głosu. Cieszymy się, że Prezydent, jako wieloletni mieszkaniec Krakowa, miasta najbardziej w Polsce dotkniętego smogiem, stanął po stronie wszystkich mieszkańców i mieszkanek Polski.

Dzięki wam zebraliśmy 11 000 podpisów pod apelem!

Dzięki Tobie i setkom tysięcy innych osób, nasz apel był widoczny w mediach społecznościowych. Kolejne osoby wyrażały swoje poparcie. Pod apelem pojawiły się liczne komentarze mówiące o tym, jak trudno jest Wam oddychać, jak martwicie się o zdrowie swoje i dzieci. Występowaliśmy w mediach (TOKFM, MetroCafe, Onet, Program Trzeci Polskiego Radia), a przed Kancelarią Prezydenta zorganizowaliśmy przekazanie podpisów, które ledwo zmieściły się na 50 metrowej rolce papieru. Za pośrednictwem naszej strony, kilkadziesiąt osób wysłało wiadomości do mediów lokalnych z prośbą o opublikowanie informacji o apelu i osobistych historiach związanych ze smogiem. Razem domagaliśmy się prawa, które pozwoli nam oddychać czystszym powietrzem.

Prezydent zrobił krok w dobrym kierunku. Teraz będziemy dalej czuwać, patrzeć politykom i urzędnikom na ręce i sprawdzać jak przebiega wdrażanie ustawy.

Świeże powietrze, które nie truje, to ważna sprawa. Bądź z nami i dorzuć się, żeby smog przeszedł do historii.