5 657 z 10 000 podpisów

Adresaci Liderzy Zjednoczonej Prawicy


Domagamy się natychmiastowego przywrócenia konstytucyjnego prawa do zgromadzeń! Całkowity i bezterminowy zakaz zgromadzeń narusza nasze konstytucyjne prawa i wolności. Władze mogły - i wciąż mogą - wprowadzić zasady umożliwiające bezpieczne korzystanie manifestowania swoich przekonań w przestrzeni publicznej, ale nie godzące w podstawową wolność obywatelską. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie epidemii do tłumienia swobód obywatelskich i publicznej krytyki działania władz.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów bezterminowy zakaz zgromadzeń narusza Konstytucję RP. Jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich [1], było i jest możliwe wprowadzenie środków gwarantujących, z jednej strony, ochronę przed zakażeniem, a z drugiej gwarantujące prawo do wyrażania swoich poglądów. Np. wprowadzenie szczegółowych zasad ich organizacji, obowiązku zachowania odstępu lub zakrywania twarzy.

Zapowiadane poluzowanie przepisów nie rozwiązuje problemu! Nadal obowiązywać ma bezterminowy zakaz zgromadzeń spontanicznych, a inne będą odbywać się według wytycznych wojewodów - czyli przedstawicieli rządu.

Wolność zgromadzania się jest ściśle związana z wolnością słowa oraz możliwością krytyki władz publicznych - a to fundamenty, na których zbudowana jest demokracja. Ma to kluczowe znaczenie, ze względu na fakt wprowadzania przez władze różnych przepisów z całkowitym pominięciem konsultacji z obywatelami i obywatelkami!

Władze wykorzystują epidemię, aby ograniczać demokrację i wszelkie głosy niezadowolenia. Widzimy narastającą arbitralność i brutalność działań policji w tłumieniu wszystkich głosów protestu. Dodatkowym straszakiem rządu na obywateli i obywatelki są też arbitralnie przyznawane przez instytucje państwowe, horrendalnej wysokości kary za udział protestach zgodnych z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa epidemicznego. Prawdziwe intencje władz pokazuje fakt, że mimo znoszenia kolejnych ograniczeń związanych z pandemią, premier zapowiada utrzymywanie zakazu zgromadzeń przez dłuższy czas [2].

[1] Koronawirus. Adam Bodnar pisze do MSWiA: ograniczenia stopniowo są znoszone, ale zakaz zgromadzeń pozostaje, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 06.05.2020 r.
[2] Morawiecki: Zakaz zgromadzeń publicznych będzie utrzymywany na pewno przez dłuższy czas, GazetaPrawna pl, 21.04.2020 r.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
Rządzący, powołując się na konieczność walki z epidemią, w drastyczny sposób ograniczają naszą wolność, w tym wolność do pokojowych zgromadzeń i wyrażania poglądów. Domagamy się przywrócenia prawa do gromadzenia się i manifestowania w bezpieczny sposób. Protestujemy przeciwko nadużyciom ze strony Policji, w tym nękaniu uczestników i uczestniczek pokojowych demonstracji, czy też bezpośredniej przemocy ze strony funkcjonariuszy.
Apel podpiszesz na stronie: dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/839.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?




Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy w stanie wspólnie sprzeciwiać się naruszeniom praw i wolności obywatelskich!

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn