Siemens: nie igraj z ogniem w Australii!

Siemens: nie igraj z ogniem w Australii

Kangur

Byliśmy pod siedzibą Siemensa! W środę 05.02.2020 poszliśmy protestować przeciwko uczestnictwu korporacji w projekcie budowy największej na świecie kopalni węgla. Inwestycja ma być zrealizowana w Australii, gdzie nadal nie dogasły szalęjące od końcówki 2019 r. pożary.

Skandujący pod siedzibą hasła tj. "najpierw klimat", potem zyski" aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji trzymali plansze m.in. z napisami "Klimat nie jest na sprzedaż" i "Siemens, co z etycznym biznesem?!" oraz baner "Siemens: nie igraj z ogniem w Australii".

Przedstawiciele zespołu Akcji Demokracji zostali zaproszeni do siedziby Siemensa, gdzie przekazali przedstawicielom firmy ponad 5,5 tys. podpisów, które zostały zebrane w Polsce jako część międzynarodowej akcji, w której łącznie zebraliśmy 330 tysięcy podpisów! Przedstawiciele Siemensa przyjęli apel wraz z podpisami oraz zadeklarowali przekazanie ich do osób decyzyjnych w siedzibie głównej koncernu w Niemczech.

Co osiągneliśmy, prostestując przeciwko Siemensowi?

  • W Monachium aktywiści i aktywistki zostali zaproszeni przez samych akcjonariuszy Siemensa do przedstawienia swoich racji na forum zjazdu.
  • Dzięki nagłaśnianiu tematu, umowa z Adani i ochrona klimatu stały się głównym tematem całego spotkania, na przekór planowanej przez zarząd agendzie.
  • Black Rock - największy na świecie zarządca inwestycji, który ma ogromny wpływ na politykę finansową Siemensa - w bezprecedensowej interwencji zgromił firmę za rolę w tym projekcie. Już następnego dnia po naszych protestach‼️ Pomimo braku deklaracji Siemensa o wycofaniu się, jest realna szansa na zmianę polityki firmy w niedalekiej przyszłości

Treść apelu

Australia płonie. A Siemens, międzynarodowa korporacja, zamierza “dolać oliwy do ognia” kryzysu klimatycznego. Razem z Grupą Adani chce zbudować największą kopalnię węgla na świecie - właśnie w Australii. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie za kilka dni. 5 lutego w Monachium, na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Siemensa. Mamy wtedy szansę zatrzymać ten zabójczy dla klimatu projekt.

Kryzys klimatyczny uderza w Australię z całej siły: niszczycielskie pożary buszu i lasów niszczą siedliska ludzi i zwierząt. Domagamy się, aby firma zatrzymała umowę z Grupą Adani na budowę kopalni węgla w miejscowości Carmichael w stanie Queensland w Australii! Siemens musi przestać czerpać zyski z węgla, którego spalanie zabija klimat.

Podpisz apel!

Kampania realizowana w partnerstwie z organizacjami sieci OPEN: Aufstehn (Austria), Campact (Niemcy), Declic (Rumunia), Skiftet (Szwecja), oraz aHang! (Węgry) oraz działającą na całym świecie organizacją SumOfUs.

Zaangażowało się:

7307 osób