6 840 z 10 000 podpisów

Adresaci Posłowie i posłanki z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Szanowni Posłowie, szanowne Posłanki,
zwracamy się z apelem o usunięcia z ustawy o pomocy Ukrainie przepisów pozwalających kuratorium na arbitralne obsadzanie stanowisk dyrektorskich w szkołach. Do tego bowiem prowadzi konieczność uzyskania ich zgody podczas procedury.

Uważamy również za skandaliczne przemycanie zawetowanych przez Prezydenta pomysłów ministra Czarnka w ustawie, która ma tworzyć ramy prawne świadczenia pilnie potrzebnej pomocy. Nie jest prawdą, że te zmiany odpowiadają na potrzeby samorządów związane z przybyciem do Polski ukraińskiej młodzieży i dzieci, co podkreślają sami lokalnie rządzący.

Wobec wyzwań m.in. związanych z brakami kadrowymi, konieczne jest uproszczenie procedur. Nietrudno zrozumieć, że decyzję łatwiej jest skonsultować (co miało miejsce do tej pory) niż uzyskać na nią zgodę. Zwłaszcza, gdy mowa jest o silnie zideologizowanym środowisku ministra Czarnka.

Dlatego prosimy o wniesienie poprawki, która usuwa wymóg zgody z art. 1 pkt. 22 rządowego projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Dlaczego to jest ważne?

W całej Polsce brakuje chętnych do objęcia funkcji dyrektora w placówce szkolnej. To kiepsko opłacane stanowiska wiążące się z dużą odpowiedzialnością. Dodatkowo, w obecnej sytuacji politycznej dyrektorzy i dyrektorki znajdują się pod silną, ideologiczną presją ministra Czarnka i podporządkowanych mu kuratoriów.

Tę sytuację ministerstwo edukacji chce wykorzystać, by zwiększyć swoją władzę i móc samodzielnie decydować, kto będzie w danej szkole dyrektorem. W ustawie o pomocy Ukrainkom i Ukraińcom [1] Czarnek chce przemycić rozwiązania z zawetowanego przez Andrzeja Dudę lex Czarnek.

Do tej pory, jeśli szkole nie udało się znaleźć odpowiedniej osoby, można było wyznaczyć osobę pełniącą obowiązki dyrektora. Decyzję tę należało jedynie skonsultować z kuratorium. Teraz Czarnek chce, by w nowo utworzonych oddziałach potrzebna była do tego jego zgoda. Wiadomo, co to oznacza - funkcji tej nie obejmie nikt, komu nie po drodze jest z linią ideologiczną PiS-u.

Minister edukacji uzasadnia to rozwiązanie potrzebami samorządowców. Ci jednak są im przeciwni, lecz w czasie kryzysu i egzaminów końcowych nie zdążyli ich oprotestować [2]. Ustawa jest już po pierwszym czytaniu i teraz zajmuje się nią sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.

[1] Pełna nazwa to: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, druk 2290.
[2] W całej Polsce brakuje dyrektorów szkół. Czarnek ma rozwiązanie, Gazeta Wyborcza, 30 maja 2022 r.

Dorzucisz się?

Jeśli to, co robimy w obronie edukacji, jest dla Ciebie ważne, możesz wesprzeć nasze działania finansowo. Pamiętaj, że żadna kwota nie jest za mała, a utrzymywanie się z wpłat indywidualnych darczyńców pozwala nam być niezależnymi.

Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.