10 575 z 20 000 podpisów

Adresaci Minister Zdrowia Adam Niedzielski i Premier RP Mateusz Morawiecki


Wkraczamy w trzeci rok pandemii, która mogła skończyć się już dawno, gdyby nie stworzono możliwości do kolejnych mutacji wirusa. W Polsce zmarło ponad 150 tysięcy osób więcej podczas pandemii niż w poprzednich latach, z czego niemal 100 tysięcy wg samych oficjalnych, zaniżonych statystyk rządu [1]. Polska radzi sobie niemal najgorzej w całej Unii Europejskiej ze względu m.in. na bardzo niski odsetek wyszczepienia.

W tej sytuacji, wobec nieskuteczności rządowego programu promocji szczepień oraz dowodów na mniejszą transmisję wirusa wśród osób zaszczepionych [2], wzywamy rząd do wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19 pod karą grzywny. 


UZASADNIENIE

Wolność i niedyskryminacja to podstawowe wartości ruchu Akcji Demokracji. Ale wbrew twierdzeniom antyszczepionkowców, nie istnieje wolność do zarażania innych. Wolność kończy się tam, gdzie narusza wolność innych osób. Tak samo nie możemy na własnej działce swobodnie wzniecić pożaru, bo może się przenieść na inną i ograniczenie to nie powoduje, że tracimy jej własność. Mamy prawo do ochrony zdrowia i mamy obowiązki wynikające z funkcjonowania w społeczeństwie. Są one szczególnie istotne przy chorobach zakaźnych. 

W ankiecie sondażowej przeprowadzonej wśród aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji, postulat ten znalazł poparcie 76% osób, a aż 88% uznaje działania rządu w walce z pandemią za niewystarczające. Poparcie zyskały także inne, pośrednie środki, dla których wdrożenia też wyrażamy poparcie:

  • objęcie obowiązkiem szczepień przede wszystkim określonych zawodów,
  • zniesienie wszelkich restrykcji dla osób legitymujących się paszportami szczepień na COVID przy pozostawieniu ich dla reszty społeczeństwa,
  • odsunięcie od pracy wymagającej kontaktu z klientami osób niezaszczepionych.

Przypisy

[1] “Ponad pół miliona zgonów w 2021 r. To jest najczarniejszy bilans od wojny, także w przeliczeniu na populację”, 28.12.2021, Gazeta Wyborcza 

[2] “U zaszczepionych osób stwierdzono kilkukrotnie niższe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, a więc w populacjach o wysokim stanie zaszczepienia łańcuchy transmisji wirusa są skutecznie przerywane i nie ma szansy na powstawanie nowych mutacji i wariantów wirusa”, https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy-szczepienia-przeciw-covid-19-wplywaja-na-pojawianie-sie-nowych-wariantow-wirusa-sars-cov-2/Następny krok - podziel się!
Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie. Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, stoimy po stronie zdrowia publicznego, dlatego wzywamy do wprowadzenia obowiązku szczepień.
Zachęcam Cię do dołączenia swojego podpisu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/1591.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?
Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy mogli i mogły skutecznie działać na rzecz naszych wspólnych wartości.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn