53 172 z 100 000 podpisów

Adresaci Senatorowie i Senatorki Senatu RP i Posłowie i Posłanki Sejmu RP

Domagamy się odrzucenia projektu ustawy o karaniu więzieniem edukatorów seksualnych, przygotowanej przez środowiska fundamentalistów religijnych, popieranej przez posłów i posłanki PiS.

Projekt nie ma nic wspólnego z przeciwdziałaniem pedofilii. Pod przykrywką walki z nadużyciami seksualnymi wobec dzieci penalizuje edukację seksualną. Według samych autorów jego zapisy miałyby karać więzieniem za rozmowy z licealistkami czy licealistami na temat antykoncepcji, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową czy dyskryminacji na tle orientacji seksualnej.

Edukatorzy i edukatorki seksualne to osoby wykonujące ważny i potrzebny zawód. Zakazywanie prowadzenia rzetelnej, świeckiej i opartej o wiedzę naukową edukacji seksualnej stanowi zagrożenie dla życia, zdrowia i szczęścia młodych ludzi.

Dlaczego to ważne? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę nastoletnich ciąż [1]. Podstawowym źródłem wiedzy o seksualności są dla młodzieży rozmowy z rówieśnikami [2]. W wielu domach nie rozmawia się o cielesności i seksualności, nie porusza się tematów związanych z popędem seksualnym czy sposobami zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Brakuje też rozmów o akceptacji własnego ciała i zachodzących w nim zmian, związanych z dojrzewaniem. 15-letnie dziewczęta w Polsce mają najniższą samoocenę w Europie, ponad 60 proc. z nich uważa się za zbyt grube, mimo że nie mają nadwagi [3]. Rośnie epidemia zaburzeń odżywiania.

Tematem tabu jest też różnorodność orientacji seksualnych i tożsamości płciowych – w co trzeciej rodzinie nigdy nie porusza się tych kwestii. Samotność nastolatków i nastolatek LGBT+ [4] ma przerażające skutki – według badań aż 70 proc. z nich ma myśli samobójcze [5].

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Sejm, oznaczać to będzie więcej nastoletnich ciąż, więcej zakażeń wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

[1] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170808-1

[2] Krzysztof Bulkowski, Michał Federowicz, Wojciech Grajkowski, Radosław Kaczan, Karolina Malinowska, Dominik Marszał, Michał Męziński, Urszula Poziomek, Piotr Rycielski, Dominika Walczak, Andrzej Wichrowski „Opinie i oczekiwania młodych dorosłych (osiemnastolatków) oraz rodziców dzieci w wieku szkolnym wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności”, Instytut Badań Edukacyjnych 2015

[3] https://gateway.euro.who.int/en/datasets/hbsc/

[4] LGBT+ to skrót oznaczający lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe i inne mniejszości

[5] https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2017/11/Sytuacja-spoleczna-osob-LGBTA-w-Polsce.pdf

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: https://akcja.link/tak-dla-edukacji-seksualnej

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możesz znaleźć apel do Sejmu i Senatu o odrzucenie projektu ustawy o karaniu więzieniem za edukację seksualną. Aby go podpisać, do czego Cię zachęcam, wystarczy wejść na stronę https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/670 i złożyć podpis.

Pozdrawiam,

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn