1 542 z 2 000 podpisów

Adresaci Posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego,

Komisja Europejska zaproponowała “taksonomię”, czyli zbiór wytycznych, które muszą spełniać inwestycje, aby zostać uznane przez Unię Europejską jako “zrównoważone” i “zielone”. Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje, że wśród nich znalazły się inwestycje gazowe. Jeśli taksonomia zostanie przyjęta, to do gazowych przedsiębiorstw popłyną miliardy euro od inwestorów. Postawienie na gaz spowolni transformację energetyczną Unii Europejskiej i sprawi, że środki które mogą trafić na odnawialne źródła energii (energetykę wiatrową i słoneczną) popłyną na wsparcie wysokoemisyjnego paliwa kopalnego.

W lipcu Parlament Europejski zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu taksonomii. Apelujemy do polskich europosłów i europosłanek o głosowanie przeciwko przyjęciu taksonomii w proponowanym kształcie. Zegar tyka, a od odważnych decyzji zależy przyszłość naszej planety i to, czy uda nam się zrealizować ambitne cele zmniejszenia emisji CO2.


Głosowanie Parlamentu Europejskiego już w połowie lipca. © European Union 2012 - European Parliament". (Attribution-NonCommercial-NoDerivs Creative Commons license

Dodatkowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Dlaczego gaz nie jest zielonym paliwem?
Gaz emituje nieco ponad 50 proc. dwutlenku węgla w porównaniu ze spalaniem węgla i 40 razy więcej niż np. energetyka wiatrowa. Jest paliwem kopalnym starej generacji. Ponadto na wpisanie gazu do taksonomii UE naciskały potężne firmy energetyczne w tym rosyjski Gazprom. W obliczu wojny można śmiało stwierdzić, że nieodpowiedzialna polityka i wspieranie inwestycji gazowych finansowało przez lata rosyjską machinę wojenną. To się musi zmienić. Musimy wyciągać wnioski z błędów przeszłości.

Jakie inwestycje powinny być wspierane w ramach taksonomii i uznane za zielone?
Unia Europejska powinna dać zielone światło i wspierać odnawialne źródła energii: energetykę słoneczną i wiatrową. Oparcie taksonomii na tych źródłach, może przyspieszyć transformację energetyczną Unii, a w efekcie doprowadzić do realizacji celów, zapisanych w Porozumieniu Paryskich.

Jakie są szanse, że europosłowie odrzucą taksonomię w proponowanym kształcie?
Bardzo duże. W czewcu dwie komisje Parlamentu Europejskiego wypowiedziały się przeciwko wsparciu taksonomii z udziałem węgla i atomu. Głosowanie już w lipcu, więc mamy kilka tygodni na przekonanie się wahających europosłów.

Co wiemy o lobbyingu gigantów gazowych na UE i jaki to ma związek z Rosją?
W 2021 roku Rosja odpowiadała za import 45% gazu, trafiającego do Unii Europejskiej (i 40% konsumowanego). Zyski z importu “taniego” gazu przez lata trafiały do rosyjskiego budżetu, wspierając zbrojenia i zwiększając ryzyko działań zbrojnych Rosji wobec sąsiadów.

Według informacji francuskiego Greenpeace’u firmy takie jak Gazprom czy Łukoil od lat lobbowały za wpisaniem gazu do taksonomii UE, zwiększając uzależnienie krajów Unii do paliw dostarczanych przez rosyjskie koncerny.

Jednocześnie warto zauważyć, że nawet po odejściu od sprowadzania gazu z Rosji, alternatywą jest jego import z krajów niedemokratycznych, takich jak Arabia Saudyjska czy Azerbejdżan i finansowanie reżimów, które łamią prawa człowieka. Unia nie powinna przykładać do tego ręki, a już na pewno nie powinna określać takich inwestycji zrównoważonymi lub zielonymi.


Źródła

Oko.Press
Biznesalert.pl
Euractiv
Greenpeace

Dorzucisz się?

Jeśli to, co robimy w sprawach klimatu, jest dla Ciebie ważne, możesz wesprzeć nasze działania finansowo. Pamiętaj, że żadna kwota nie jest za mała, a utrzymywanie się z wpłat indywidualnych darczyńców pozwala nam być niezależnymi.

Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.