30 487 z 50 000 podpisów

Adresaci Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz szefowie MSW krajów Unii

Domagamy się pilnego przyjęcia dyrektywy o ochronie tymczasowej i uproszczenia procedury dla osób uciekających przed wojną, niezależnie od ich obywatelstwa, koloru skóry, tożsamości płciowej i orientacji psychoseksualnej [1].
Procedury muszą zostać uproszczone, aby osoby znajdujące się na granicy mogły wjeżdżać bez konieczności posiadania paszportu.

Dlaczego to jest ważne?

Od początku rosyjskiej inwazji ponad 500 000 Ukrainek i Ukraińców było zmuszonych opuścić swój kraj. Jednak w kolejce do wyjazdu stoją nie tylko obywatele Ukrainy, ale także zagraniczni studenci i osoby, którym przyznano już azyl na Ukrainie. Europa musi chronić wszystkich ludzi uciekających przed wojną, bez względu na ich narodowość czy kolor skóry.

Oznacza to nie tylko zgodę na przyznanie ludziom prawa do życia i pracy w Europie, ale także zniesienie barier wjazdu na jej terytorium, takich jak konieczność posiadania paszportu. Wiele osób nigdy nie podróżowało za granicę i nie posiada paszportu. Muszą też zadbać o to, by mniejszości etniczne i cudzoziemcy na Ukrainie nie byli traktowani inaczej.

Jest to ogromny kryzys na naszej granicy, a działania podjęte przez nasz rząd mogą utorować drogę do bardziej humanitarnego podejścia do pomocy wszystkim przemieszczającym się w nadchodzących miesiącach i latach.

Macie niepowtarzalną szansę udowodnić, że Unia Europejska potrafi bronić wartości humanistycznych i przestrzegać artykułu 1 Konwencji o ochronie praw człowieka: Ludzie rodzą się i pozostają swobodni i równi we względzie praw. Różnice społeczne mogą być oparte tylko na pożytku powszechnym.

Kiedy i w jaki sposób zostanie podjęta decyzja?

Komisja zamierza przedstawić wniosek do rozważenia na zaplanowanym na czwartek posiedzeniu ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Procedura ta może zostać przyjęta większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie, co sprawia, że jest prawdopodobne, iż zostanie zatwierdzona. Potrzebne jest poparcie 15 państw członkowskich.


Przypisy

[1] Chęć pomocy dla osób o niebiałym kolorze skóry oraz osób LGBT+ możesz zgłosić w tym formularzu (język angielski).

Partnerzy

  • ~le mouvement [FR]
  • We Move Europe [EU]
  • Uplift [IRL]
  • aHang [HU]

Następny krok - podziel się!
Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Dorzucisz się?
Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy mogli i mogły skutecznie działać na rzecz naszych wspólnych wartości.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn