Warszawa wolna od Smogu!
Odniesliśmy sukces!
Doprowadziliśmy do powstania i przyjęcia uchwały antysmogowej dla Mazowsza!
Sejmik Województwa przyjął ją jednogłośnie dnia 24 października 2017, po tym jak przekazaliśmy na ich ręce ponad 13 tysięcy podpisów mieszkańców i mieszkanek domagających się uchwały
Kampania prowadzona była wspólnie z Warszawskim Alarmem Smogowym
Dowiedz się więcej:
Domagamy się realnych działań na rzecz ograniczenia smogu w Warszawie i okolicach. Chcemy, aby radni przygotowali rzetelną informację nt. stanu prac nad uchwałą antysmogową, wraz z terminem ich zakończenia.
Za ostatnie epizody smogowe w największym stopniu odpowiedzialne jest ogrzewanie domów paliwami stałymi. Kwestie te możemy uregulować właśnie uchwałą antysmogową, która ograniczy palenie węglem i drewnem.To są kompetencje Sejmiku.
Rozwiązania przyjęte w Krakowie pokazują, że walcząc ze smogiem można zadbać również o najuboższych. Wprowadzono tam dopłaty do wymiany instalacji grzewczych oraz, dla osób spełniających kryterium dochodowe, dopłaty do rachunków.
Co prawda transport jest istotnym źródłem warszawskiego smogu, to epizody smogowe, które mają teraz miejsce w Warszawie, związane są z sezonem grzewczym. Walka o czyste powietrze powinna być kompleksowa i obejmować wszystkie źródła zanieczyszczeń. Jednak aby rozwiązać problem tragicznego smogu w zimie, musimy pilnie zająć się niską emisją [*].
[*] niska emisja - emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania.
WIOŚ w Krakowie, 2006
Na pewno chcemy radykalnego ograniczenia ich wykorzystania. Tam, gdzie są możliwe alternatywne sposoby ogrzewania - domagamy się zakazu. O szczegółowych rozwiązaniach przyjdzie czas rozmawiać później. Teraz chcemy realnych kroków i publikacji przez władze Województwa Mazowieckiego harmonogramu prac nad uchwałą antysmogową.
Smog przyczynia się do poważnych schorzeń zdrowotnych. W stolicy Polski przez dużą część roku, a zwłaszcza zimą, normy trujących i szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi pyłów PM10 i PM2,5 bywają przekroczone przynajmniej dwu-, a niekiedy i trzykrotnie. W rezultacie nawet niepalący mieszkańcy Warszawy „wypalają” średnio ekwiwalent około tysiąca papierosów rocznie*. Skutki długotrwałego narażenia na pyły zawieszone obejmują przedwczesne zgony, w szczególności powikłania sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca i udar mózgu, rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego, nowotwory czy negatywny wpływ okołoporodowy, np. w postaci zwiększonej umieralności noworodków i niskiej masy urodzeniowej.
* - Kalkulacje Warszawskiego Alarmu Smogowego przygotowane za pomocą kalkulatora Krakowskiego Alarmu Smogowego www.omnicalculator.com
W Warszawie z powodu smogu umiera rocznie około 3 tys. osób z prawie 49 tys. przedwczesnych zgonów w całej Polsce. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych w całym kraju. W samej Warszawie leczenie skutków zanieczyszczenia powietrza to koszt rzędu 6 mld złotych rocznie (a zatem więcej niż koszt budowy środkowego odcinka II linii metra)*.
* Na podstawie badań dr. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej cytowanych w kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Zdrowia pt. Tworzymy Atmosferę.
Nasz apel
Warszawskie niebo regularnie zasnuwa smog. Spaliny samochodowe i tzw. niska emisja, czyli efekt palenia niskiej jakości opałem w domowych piecach, to główne przyczyny zanieczyszczenia stołecznego powietrza. W rezultacie nawet niepalący mieszkańcy Warszawy „wypalają” średnio odpowiednik około tysiąca papierosów rocznie [1], a w mieście z powodu smogu przedwcześnie umiera co roku około 3 tys. osób [2]. To tyle samo co w wypadkach samochodowych w całym kraju!
Według Ratusza w kilku tysiącach domów w Warszawie pali się węglem [3]. Przypadki najgęstszego smogu występują zimą, właśnie wtedy, gdy w piecach w stolicy i otaczających ją miejscowościach pali się najintensywniej.
Zmiany są możliwe. W styczniu 2016 przyjęto uchwałę antysmogową dla Krakowa, zakazującą używania węgla i drewna w prywatnych piecach. Równolegle wprowadzono program finansowego wsparcia wymiany pieców.
Czas na Warszawę i okolice! Domagamy się od Zarządu Województwa Mazowieckiego pilnego przygotowania projektu podobnej uchwały obejmującej, co najmniej, Warszawę i okalające ją gminy [4] oraz przedstawienia harmonogramu dalszych prac.
Fatalna jakość powietrza zagraża naszemu zdrowiu i życiu – powoduje nowotwory, groźne choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia. Szczególnie szkodzi matkom w ciąży, dzieciom, uprawiającym sport na „świeżym” powietrzu i osobom starszym.
Dajmy Warszawie odetchnąć!