11 829 z 20 000 podpisów

Adresaci: Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Radnych Sejmiku

Warszawskie niebo regularnie zasnuwa smog. Spaliny samochodowe i tzw. niska emisja, czyli efekt palenia niskiej jakości opałem w domowych piecach, to główne przyczyny zanieczyszczenia stołecznego powietrza. W rezultacie nawet niepalący mieszkańcy Warszawy „wypalają” średnio odpowiednik około tysiąca papierosów rocznie [1], a w mieście z powodu smogu przedwcześnie umiera co roku około 3 tys. osób [2]. To tyle samo co w wypadkach samochodowych w całym kraju!

Według Ratusza w kilku tysiącach domów w Warszawie pali się węglem [3]. Przypadki najgęstszego smogu występują zimą, właśnie wtedy, gdy w piecach w stolicy i otaczających ją miejscowościach pali się najintensywniej.

Zmiany są możliwe. W styczniu 2016 przyjęto uchwałę antysmogową dla Krakowa, zakazującą używania węgla i drewna w prywatnych piecach. Równolegle wprowadzono program finansowego wsparcia wymiany pieców.

Czas na Warszawę i okolice! Domagamy się od Zarządu Województwa Mazowieckiego pilnego przygotowania projektu podobnej uchwały obejmującej, co najmniej, Warszawę i okalające ją gminy [4] oraz przedstawienia harmonogramu dalszych prac.

Fatalna jakość powietrza zagraża naszemu zdrowiu i życiu – powoduje nowotwory, groźne choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia. Szczególnie szkodzi matkom w ciąży, dzieciom, uprawiającym sport na „świeżym” powietrzu i osobom starszym.

Dajmy Warszawie odetchnąć!
Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji i Warszawskiego Alarmu Smogowego
[1] Kalkulacje Warszawskiego Alarmu Smogowego przygotowane za pomocą kalkulatora Krakowskiego Alarmu Smogowego www.omnicalculator.com

[2] Na podstawie badań dr. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej cytowanych w kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Zdrowia pt. Tworzymy Atmosferę.

[3] Rekordowy smog nad Warszawą. Dziś darmowa komunikacja, Gazeta Wyborcza, 15.12.2016.

[4] Dobra praktyka z Małopolski pokazuje, że można zacząć od uchwały dotyczącej największego miasta, a potem uzupełnić ją regulacjami obejmującymi dalszą część województwa.

Następny krok - podziel się!

Udostępnij nasz apel na Twitterze lub Facebooku, tak, aby dowiedzieli się o nim Twoim znajomi. Razem pokonajmy warszawski smog

Dorzucisz się?

Wesprzyj organizację happeningu

event Stop Smog

Jeśli uważasz, że to, co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie na ochrony środowiska, prosimy Cię o wpłacanie choćby symbolicznych 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. To szczególnie ważne w takich kampaniach, jak ta. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

Wpłać tę kwotę co miesiąc
Proszę czekaj

Inne sposoby na dokonianie wpłaty:

Klasyczny przelew na konto:

Przelew z Polski

Odbiorca
Fundacja Akcja Demokracja
ul. Żurawia 24a/8
00-515 Warszawa

Numer konta:
44 9011 0005 3030 0042 2000 0040
Vistula Bank Spółdzielczy

ul. Rębowska 2
09-450 Wyszogród, Polska

Wpłaty z zagranicy

Numer konta:

PL44901100053030004220000040

KOD SWIFT: POLUPLPR

PayPal


Regularne wsparcie w PayPal

Wybierz kwotę, jaką chciałbyś nas wesprzeć.


Zobacz regulamin darowizn

Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawiej 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać, a także zawsze możesz zażądać ich usunięcia. Więcej w polityce prywatności.