4 198 z 10 000 podpisów

Adresaci Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, Barbara Nowacka, Marek Kossakowski, Katarzyna Lubnauer oraz Małgorzata Tracz

Apelujemy do liderów i liderek Koalicji Obywatelskiej o wystawienie do Senatu wspólnych kandydatów i kandydatek z Lewicą i PSL-em. Tylko w tej sytuacji wyższa izba polskiego parlamentu stanie się miejscem, w którym będzie można powstrzymywać szkodliwe pomysły Prawa i Sprawiedliwości niszczące państwo prawa i demokrację.

Na Koalicji Obywatelskiej spoczywa odpowiedzialność za to, aby Senat stał się miejscem, w którym toczy się poważna debata. Izbą, która koryguje błędy popełnione przez Sejm, a nie narzędziem ślepego zatwierdzania szkodliwych ustaw, forsowanych przez większość rządzącą. Koalicjo Obywatelska: nie oddawaj Senatu w ręce PiS!

Dlaczego to ważne? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Jakie znaczenie ma Senat?

Senat w rękach opozycji może m.in. spowalniać przyjmowanie szkodliwych ustaw, np. tych dalej demolujących niezależność sądownictwa od polityków. Senat musi także wyrazić zgodę na zmianę konstytucji – a na to ma apetyt PiS w kolejnej kadencji Sejmu. Senat jest też izbą, która wyraża zgodę na powoływanie Rzecznika Praw Obywatelskich (jednej z ostatnich niezależnych instytucji w Polsce) – gdyby po skończonej kadencji Adama Bodnara partia rządząca zaproponowała osobę, która nie liczy się z prawami człowieka, Senat mógłby ją zablokować.

W wyborach do Senatu kandydaci i kandydatki wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że tylko osoba, która zajmuje pierwsze miejsce w głosowaniu otrzymuje mandat. Wystawienie kilku kandydatów opozycji w okręgu, daje przewagę kandydatom Prawa i Sprawiedliwości.

Takie potyczki wyborcze odbędą się w 100 miejscach w Polsce. Od ich wyniku zależeć będzie skład wyższej Izby parlamentu.

W tej kadencji Senat był narzędziem, używanym do zniszczenia niezależności sądownictwa. Wyższa izba parlamentu brała udział w przejęciu mediów publicznych, ograniczeniu dostępu do antykoncepcji. Większość ustaw przygotowanych przez partię rządzącą przechodziła bez poprawek lub z drobnymi korektami. Senat nie naprawiał prawa, a przyklepywał pomysły PiS-u, które sprawiły, że Polska stała się krajem, w którym przestały obowiązywać demokratyczne zasady tj. trójpodział władzy.

Niech Senat będzie znów miejscem, które kontroluje władzę i hamuje jej autokratyczne zapędy.

Lewica (Wiosna, Razem, SLD) zaproponowała pozostałym ugrupowaniom opozycyjnym (PSL, KO [PO+N+IP+Z]) Pakt Senacki. To dobre rozwiązanie, które, w przypadku zwycięstwa PiS, w wyborach do Sejmu, może uchronić Polskę przed monopolem władzy.

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: akcja.link/paktsenacki.

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możesz znaleźć apel do opozycji o wspólny start w wyborach do Senatu. Aby go podpisać, do czego Cię zachęcam, wystarczy wejść na stronęhttps://https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/621 i złożyć podpis.

Pozdrawiam,

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn