16 979 z 50 000 podpisów

Adresaci Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Katarzyna Lubnauer, Grzegorz Schetyna, współprzewodniczący Parti Zieloni, Zarząd Partii Razem oraz i inne liderki i liderzy polityczni.

Szanowni Państwo,

Mamy 12 lat na powstrzymanie katastrofy klimatycznej [1]. To od Was zależy w jakim świecie będziemy żyli i jaki zostawimy przyszłym pokoleniom: naszym dzieciom, wnukom i innym młodym osobom. Na Was, jako liderach politycznych, ciąży wyjątkowa odpowiedzialność. Nadszedł czas, abyście podjęli realne zobowiązanie wobec nas: wyborczyń i wyborców oraz świata, w jakim przyjdzie nam żyć.

Polska jest krajem, w którym 80% prądu produkowane jest obecnie z węgla. Eksperci wskazują, że najpóźniej do 2050 roku powinniśmy kompletnie zaprzestać spalać to paliwo kopalne [2]. Alternatywą są pustynie zamiast pól, szalejące ceny energii, konflikty zbrojne wywołane upałami i powodziami. Wyzwanie jakie przed nami stoi jest ogromne. Wymaga ono ambitnych i zdecydowanych działań.

Żądamy od Państwa przygotowania planów przejścia na produkcję prądu w 100% z odnawialnych źródeł energii do 2050 roku oraz deklaracji ich realizacji po wyborach.

Najlepszym momentem na ich prezentację mogą być zbliżające się kampanie wyborcze, do Parlamentu Europejskiego i krajowego. Jako wyborczynie i wyborcy pragniemy świadomie oddać swoje głosy na kandydatki i kandydatów którzy rozumieją jakie palące wyzwania stoją przed nimi w najbliższych latach.

[1] Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy, polityka.pl, 08.10.2018

[2] Klimat w gorącej potrzebie. IPCC: węgiel musi odejść, wysokienapięcie.pl, 08.10.2018

Co nam grozi jeżeli nie podejmiemy działań w ciągu 12 najbliższych lat?

Na początku października 2018 Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) ogłosił swój nowy raport. Podpisało się pod nim 91 naukowców z 40 krajów, którzy przeanalizowali ponad 6 tys. naukowych badań dotyczących globalnego ocieplenia. Wnioski z raportu są jednoznaczne. Mamy 12 lat, żeby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st.. Chodzi o temperaturę względem drugiej połowy XIX wieku, odkąd zaczęliśmy emitować ogromne ilości dwutlenku węgla na masową skalę. Potem będzie to już niemożliwe, a temperaturę będzie można zatrzymać na poziomie 2 st. Koszty tego zaniechania będą ogromne.

Opracowany przez Ministerstwo Środowiska raport „Polityka ekologiczna państwa 2030” pokazuje skutki zmian klimatu w Polsce. Na terenie naszego kraju pojawią się dwa ekstrema jednocześnie. Jedne województwa zaczną pustynnieć. W tym samym czasie inne części Polski będą notorycznie paraliżowana przez powodzie i nawiedzane przez ulewne deszcze.


Jaka są alternatywy dla spalania węgla?

Już teraz istnieją realne alternatywy dla spalania węgla w celu produkcji energii. Są nimi głównie wiatr i słońce. W ostatnich latach w Europie i na świecie szczególnie dynamicznie rozwija się energetyka oparta o wiatraki na lądzie i tzw. offshore, tj. wiatraki na morzu. Budowanych jest również coraz więcej elektrowni słonecznych. Rozwiązaniem jest również biomasa. Niektóre kraje mają możliwość czerpać energię również z wody i geotermii. Oprócz tego obserwujemy dynamiczny rozwój technologii, np.: magazynowania energii, coraz sprawniejszych wiatraków i fotowoltaiki, elastyczne sieci przesyłowe.


Czy są kraje, które produkują prąd w 100% z OZE?

Już dzisiaj Albania, Islandia, Paragwaj produkują energię elektryczną w 100% z odnawialnych źródeł energii. Blisko jest Norwegia, która robi to w 97%. Plany osiągnięcia 100% prądu z OZE opracowują ostatnio rządy m.in. Danii i Hiszpani.


Czemu apelujemy o rozwój OZE, a nie energii atomowej?

Ostatni raport IPCC wskazuje, że energetyka jądrowa może odegrać ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. Podkreśla zwłaszcza rolę wydłużenia pracy elektrowni już istniejących jako narzędzia redukcji emisji CO2. Polska nie ma jednak w tym momencie żadnej funkcjonującej elektrowni jądrowej, a potencjalne koszty budowy są gigantyczne. Argumenty przemawiające za wsparciem rozwoju OZE, a nie atomu mają przede wszystkim charakter ekonomiczny. W czasie działania elektrowni jądrowej mamy z niej relatywnie tańszą energię, trzeba jednak brać pod uwagę produkcję i długotrwałe składowanie odpadów radioaktywnych. Inny minus to scentralizowany system energetyki jądrowej. Opiera się on na kilku dużych jednostkach produkujących energię. System energetyczny w przyszłości powinien mieć charakter elastyczny i sieciowy, być oparty o wiele mniejszych punktów produkcji i magazynowania energii.


Czemu apelujemy do liderów partii i ruchów politycznych?

Decyzje polityczne mogą ułatwić lub utrudnić rozwój energetyki odnawialnej. Pokazuje to m.in. obecna sytuacja odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza wiatraków, w Polsce. Decyzje polityków, a zwłaszcza obecnego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, sprawiły, że w roku 2018 spadł udział OZE w produkcji prądu. W przedstawionej Polityce Energetycznej Państwa 2040, ten sam polityk zadecydował, że w Polsce od 2035 ma już nie być wiatraków na lądzie.


Czy 100% prądu z OZE rozwiąże problem smogu?

Niestety nie. Produkcja prądu z węgla to przede wszystkim tzw. "wysoka" emisja CO2, która jest odpowiedzialna za zmiany klimatu. Do powstawania smogu przyczynia się głównie tzw. "niska" emisja, czyli palenie węglem lub drewnem w indywidualnych piecach. Z drugiej strony produkcja prądu w elektrowniach węglowych również w dużym stopniu zanieczyszcza powietrze. Na przykład sama elektrownia w Bełchatowie wypuszcza co roku prawie 3 tony rtęci. Odejście od węgla w energetyce przemysłowej ułatwi odejście od węgla w ogóle, również w gospodarstwach domowych i budynkach użyteczności publicznej. W ten sposób możemy wpłynąć na zmniejszenie smogu.


Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: http://akcja.link/wybieramOZE.

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możesz znaleźć apel do polityczek i polityków o przedstawienie planu produkcji prądu w 100% z OZE do 2050. Zachęcam Was do poparcia tej sprawy. Wystarczy wejść na stronę: http://akcja.link/wybieramOZE i kliknąć.

Pozdrawiam

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn