112 447 z 200 000 podpisówObroniliśmy nasze prawo do dzielenia się pieniędzmi z wybranymi przez nas organizacjami. Złotówki, które wrzucimy do puszki na konkretny cel, trafią dokładnie tam, gdzie chcieliśmy. Żaden minister nie będzie mógł ich przekazać swoim ulubieńcom. Stało się to dzięki błyskawicznej mobilizacji. Olbrzymie zaangażowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych organizacji oraz 110 tys. osób, które wsparło apel „Wybieram, co wspieram”, to był jasny sygnał. Rząd zrozumiał, że ten skok na kasę i społeczeństwo obywatelskie spotka się z gwałtownym sprzeciwem. Dwa tygodnie temu zaczęliśmy zbierać głosy poparcia pod apelem „Wybieram, co wspieram”, a Jurek Owsiak tłumaczył, w jaki sposób zmiana ustawy proponowana przez rząd może służyć do „przejęcia” pieniędzy WOŚP przez ministra. Już po kilku dniach nasze argumenty przytoczył jeden z wicepremierów.

Dobra wiadomość dotarła do nas w piątek wieczorem – po analizie głosów sprzeciwu, ministerstwo „podjęło decyzję o zaprzestaniu prac” nad zmianą ustawy. Mamy jednak obawy, że sprawa może jeszcze wrócić. PiS od dawna dąży do ograniczenia swobody działania obywatelek i obywateli, których nie lubi.

Zbiórki publiczne służą różnym konkretnym celom: zdobyciu pieniędzy na leki dla bezdomnych, rehabilitacje osób z ciężkimi schorzeniami, zebraniu funduszy na schroniska dla psów, czy żywności dla najbardziej potrzebujących. Ale mają też jeden wspólny cel – budują między nami więzi i poczucie, że wspólnie możemy coś dobrego osiągnąć. Że dzielenie się z bardziej potrzebującym jest obywatelskim obowiązkiem.

Apel był wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Darczyńców w Polsce, Fundacji im. Stefana Batorego, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Regionalnego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, UNICEF Polska, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

TREŚĆ APELU W SPRAWIE PROJEKTU ZMIANY USTAWY O ZASADACH PROWADZENIA ZBIÓREK PUBLICZNYCH

Zaniepokojeni propozycjami zmian w ustawie o zbiórkach publicznych, apelujemy o ich wycofanie. Nie godzimy się na to, by politycy stworzyli możliwość zmiany celów, na które przekazujemy pieniądze poprzez zbiórki publiczne. To dawanie sobie uprawnienia do dysponowania nie swoimi pieniędzmi bez pytania o zdanie ludzi, którzy wzięli udział w zbiórce prowadzonej przecież na konkretny cel.

Traktujemy to jako zamach na dobroczynność. Jako mieszkanki i mieszkańcy Polski wielokrotnie pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi hojnie angażować w działania społeczne. Chcemy decydować samodzielnie o tym, jakie wartości wspieramy i czy chcemy, właśnie na nie, przekazać zarobione przez siebie pieniądze. To obywatele i obywatelki powinni mieć swobodę samodzielnego decydowania o tym, z jakimi organizacjami chcą się podzielić swoimi pieniędzmi.

Obowiązujące obecnie prawo daje ministrowi odpowiednie narzędzia kontroli i reakcji w przypadku zbiórek niezgodnych z prawem. Nie widzimy potrzeby jego zmiany. Intencje stojące za propozycją nowej ustawy budzą naszą wątpliwość. Obawiamy się, że będzie ona narzędziem kontrolowania niezależnej działalności społeczeństwa obywatelskiego. Jest to sprzeczne z zasadami społeczeństwa obywatelskiego.

Chcemy Polski w której mamy możliwość działania społecznie oraz angażowania się w pomoc słabszym. W takiej Polsce państwo wspiera aktywność obywatelską, a nie ją ogranicza.

Apeljest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Darczyńców w Polsce, Fundacji im. Stefana Batorego, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy , za głos za wolnością decydowania, gdzie idą Twoje pieniądze ze zbiórek publicznych. Możesz zrobić więcej!

Jeżeli chcesz pomóc więcej w tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu! Podziel się apelem na swoim Facebook’u lub Twitterze.

Kliknij w jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii. Jeżeli korzystasz z telefonu, możesz udostepnić akcję także przez WhatsApp

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: wybieramcowspieram.pl.