14 359 z 20 000 podpisów

Adresaci Michał Starzyński, prezes zarządu Zrzutka.pl, Krzysztof Ilnicki, członek zarządu Zrzutka.pl, Tomasz Chołast, członek zarządu Zrzutka.pl, Iwona Papierowska, członkini zarządu Zrzutka.pl oraz Teresa Kachniarz, członkini zarządu Zrzutka.pl

Oczekujemy zamknięcia zrzutki “Wesprzyj obrońców kościołów przed profanacją lewactwa! Budujemy Straż Narodową!” zbierającej fundusze w serwisie zrzutka.pl i zwrotu zebranych ponad 320 000 złotych [1] osobom wspierającym ten cel. Pieniądze zebrane poprzez zrzutka.pl posłużą do organizowania na ulicach polskich miast i miasteczek aktów przemocy i szerzenia nienawistnej agresji. Jak rozumiemy, zrzutka.pl nie chce również kojarzyć się z promocją przemocy i nienawiści, a także zarabiać na ich promocji [2]. Zrzutko, zrzuć brunatną zrzutkę na ‘straż narodową’!

Straż Narodowa to skrajnie prawicowa bojówka założona przez Roberta Bąkiewicza, organizatora (nie)sławnych Marszów Niepodległości, które rokrocznie przeradzają się w festiwal nienawiści, rasizmu, antysemityzmu, homofobii i ksenofobii. Bąkiewicz otwarcie neguje ustrój demokratyczny oraz prawo każdej osoby do wyrażania swoich poglądów [3]. Dopuszcza się fizycznych ataków na uczestników Marszy Równości [4] oraz homofobicznych i ksenofobicznych wypowiedzi, jak również uważa bicie dzieci za “metodę wychowawczą” [5]. W ramach Straży Narodowej również dopuszcza się agresywnych zachowań: 25 października po kobietę, którą siłą ściągał ze schodów kościoła, musiała przyjechać karetka [6].

Sama organizacja, do której nazwą nawiązuje ‘straż narodowa’, ma przedwojenną sławę terroryzowania społeczności Żydowskiej i organizacji jawnie antysemickiej, stosującej przemoc wobec profesorów oraz strzelającej z rewolwerów do pochodów pierwszomajowych. W 1919 r. podjęła próbę zamachu stanu i wprowadzenia w Polsce katolicko-narodowej dyktatury [7]. Widać, że zbieżność nazw nie jest przypadkowa: to właśnie pod przykrywką ochrony obiektów kultu religijnego bojówkarze zbierają fundusze na swoją działalność. Prawdziwe oblicze ujawniają już komentarze wpłacających [8], nawołujące do przemocy wobec osób o lewicowych poglądach i mordowania tych o komunistycznych, a także wypowiedzi Bąkowicza, który komentując działalność Straży Narodowej, mówi o przystąpieniu do wojny i “końcu tolerancji dla barbarzyństwa” [3].

W pkt. IX ust. 2 regulaminie portalu zrzutka.pl piszecie państwo o zakazie dostarczania przez użytkowników treści, które m.in. wzywają do nienawiści rasowej, etnicznej, wyznaniowej, pochwalają faszyzm, nazizm, komunizm czy propagują przemoc. Rozumiemy, że są to wartości, którymi portal kieruje się w swojej działalności. Nie do pogodzenia z nimi jest tworzenie przestrzeni dla organizowania się skrajnie nienawistnych i przemocowych środowisk. Czy naprawdę chcecie Państwo być współodpowiedzialni za wydarzenia takie jak pobicia kobiet na schodach kościołów? Czy chcą Państwo dopuścić do wykorzystywania platformy Zrzutka.pl, która ma służyć do czynienia dobra, do finansowania przedsięwzięć takich jak Straż Narodowa?!

[1] Stan na dzień 6 listopada. Numer identyfikacyjny zbiórki w serwisie zrzutka.pl: ID: kj5t56. Celowo nie linkujemy do strony zrzutki, aby nie dawać jej nawet najmniejszej szansy na zwiększenie zasięgów.

[2] Serwis zrzutka.pl umożliwia wpłacającym na dowolne cele wsparcie również samego serwisu, więc w tym przypadku, czerpałby korzyści z umożliwienia realizacji celów organizatorów zrzutki.

[3] Organizator marszów niepodległości, ważny członek ONR. Kim jest Robert Bąkiewicz?, Onet.pl, 28 paździerika 2020 r.

[4] OKO.press pyta, policja potwierdza: uczestnik warszawskiej Parady Równości padł ofiarą napaści, Oko.press, 22 czerwca 2019 r.

[5] Robert Bąkiewicz z ONR: Demokracja to jeden z najgłupszych systemów, jakie stworzył człowiek, Gazeta Prawna, 2 luty 2017 r.

[6] Marsz na Warszawę. Bąkiewicz i Straż Narodowa przed kościołem św. Krzyża i na pl. Trzech Krzyży, Gazeta Wyborcza, 30 października 2020 r.

[7] „Straż narodowa” przeciw kobietom. Reaktywacja przedwojennych bojówek [CZARNE KARTY HISTORII], Oko.press, 30 października 2020 r.

[8] Zebraliśmy i zarchiwizowaliśmy te wpisy w zasobach zespołu Akcji Demokracji, celowo nie linkujemy do strony zrzutki, aby nie dawać jej nawet najmniejszej szansy na zwiększenie zasięgów.

Taką wiadomość otrzymają członkowie zarządu Zrzutka.pl, kiedy kolejne 20 osób podpisze się pod apelem - podpisz i podaj dalej!

Dzień dobry,
Kolejne 20 osób domaga się od Państwa, jako zarządu Zrzutka.pl, zamknięcia zrzutki “Wesprzyj obrońców kościołów przed profanacją lewactwa! Budujemy Straż Narodową!”.
Zrzutka.pl przez lata służyła pożytecznym inicjatywom, jest narzędziem czynienia dobra, pomocy osobom słabszym, chorym, potrzebującym wsparcia.
Jednak Pieniądze zebrane poprzez Zrzutka.pl na tzw. ‘straż narodową’ posłużą do organizowania na ulicach polskich miast i miasteczek aktów przemocy i szerzenia nienawistnej agresji. Jak rozumiemy, Zrzutka.pl nie chce kojarzyć się z promocją przemocy i nienawiści, a także zarabiać na ich promocji.
Zrzutko, zrzuć brunatną zrzutkę na ‘straż narodową’.
Z poważaniem,
Zaangażowane i zaangażowani w prawa człowieka mieszkanki i mieszkańcy Polski
Akcja Demokracja

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:


Cześć,
W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, apelujemy o zamknięcie zrzutki “Wesprzyj obrońców kościołów przed profanacją lewactwa! Budujemy Straż Narodową!” zbierającej fundusze w serwisie zrzutka.pl i zwrotu zebranych ponad 320 000 złotych osobom wspierającym ten cel. Pieniądze zebrane poprzez zrzutka.pl posłużą do organizowania na ulicach polskich miast i miasteczek aktów przemocy i szerzenia nienawistnej agresji. Liczymy na to, że zrzutka.pl nie chce również kojarzyć się z promocją przemocy i nienawiści, a także zarabiać na ich promocji.
Zachęcam Cię do dołączenia swojego głosu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/zrzuccie-zrzutke-sign.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?
Dorzuć się do naszych działań, byśmy mogli i mogły wspólnie powstrzymać faszyzację życia publicznego w Polsce!

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się, jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w najbliższym czasie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn