1 025 406 z 2 000 000 podpisów

Adresaci rządy i parlamenty państw Europy, Instytucje Unii Europejskiej, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Klimatu Michał Kurtyka oraz Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin

Dzięki pozwom wartym miliardy przed tajnymi trybunałami arbitrażowymi, korporacje torpedują ratowanie klimatu. Traktat Karty Energetycznej (TKE) to umożliwia - i jest tak samo zły jak TTIP i CETA.

Apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje! Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!

Kampania realizowana we współpracy z Climate Action Network Europe.

Traktat Karty Energetycznej (Energy Charter Treaty, ECT) to nieznana szerzej międzynarodowa umowa. Pierwsze państwa podpisały go w grudniu 1994 r. Obecnie ma 55 sygnatariuszy z Europy i Azji, przy czym 51 państw ratyfikowało umowę. Do TKE przystąpiła także Unia Europejska. Traktat ten pozwala zagranicznym inwestorom z sektora energetycznego skarżyć rządy państw za decyzje, które odbijają się negatywnie na ich zyskach. Postępowania w tych sprawach toczą się przed trybunałem arbitrażowym. Przegrana równa się gigantycznym odszkodowaniom.

Dla przykładu Hiszpania miała dotychczas łącznie 47 postępowań arbitrażowych. 16 z nich zostało rozstrzygniętych na korzyść inwestora. Kosztowało to budżet Hiszpanii 1,046 mld euro. Oprócz tego pozostaje 28 kolejnych nierozstrzygniętych roszczeń przeciwko hiszpańskiemu rządowi na łączną kwotę 8 mld euro. W najbliższych latach Wielka Brytania, Szwajcaria i cała Unia Europejska muszą się liczyć z koniecznością wypłaty odszkodowań przekraczających 345 mld euro. To kwota ponaddwukrotnie przewyższająca roczny budżet Unii.

Od dwóch lat państwa-sygnatariusze negocjują reformę Traktatu Karty Energetycznej, a kolejna runda negocjacji ma się odbyć na początku marca 2021 roku. Ponieważ jednak wszystkie 54 państwa muszą wyrazić zgodę na zmianę traktatu, negocjacje utknęły w martwym punkcie. UE chce chronić zagraniczne inwestycje w infrastrukturę kopalną do 2030 r., a w gaz ziemny do 2040 r. - ale nawet to jest zbyt szybkie dla niektórych państw sygnatariuszy.

W związku z impasem w negocjacjach dotyczących reformy Traktatu Karty Energetycznej czterech wysokich rangą francuskich ministrów wystosowało list do Komisji Europejskiej. Proponują w nim, aby państwa UE wycofały się z TKE w sposób skoordynowany. Rząd hiszpański również opowiada się za wycofaniem się z Traktatu. Minister energetyki Luksemburga Claude Turmes wezwał państwa UE do wycofania się z Karty Energetycznej, jeśli podczas negocjacji w marcu nie zostanie osiągnięte porozumienie. Również w Parlamencie Europejskim istnieje sprzeciw wobec TKE: w listopadzie 2020 r. 280 posłów do PE wezwało do wspólnego zerwania paktu.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje. Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!
Zachęcam Cię do dołączenia swojego głosu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/1253.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?

Działamy, by korporacje nie mogły blokować lub spowalniać koniecznych działań klimatycznych. W przeciwieństwie do nich, nie dysponujemy budżetem liczonym w setkach milionów czy miliardach. Nasze działania są możliwe tylko dzięki wsparciu tysięcy aktywistów i aktywistek, takich jak Ty. Dorzuć się, byśmy mogli i mogły wspólnie, skutecznie działać na rzecz klimatu!

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn