7 654 z 10 000 podpisów

Adresaci Władze Rzeczpospolitej Polskiej

Domagamy się jak najszybszej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przyjęte przez Parlament i podpisane przez Prezydenta prawo uderza w wolność słowa. Faktycznie wprowadza cenzurę debaty publicznej, edukacji i mediów.

Ponadto przyjęcie ustawy zepsuło stosunki Polski z partnerami zagranicznymi i rozbudziło antysemickie demony w Polsce.

Jesteśmy gotowi głośno mówić zarówno o jasnych, jak i ciemnych kartach historii naszego kraju. Mamy odwagę nie milczeć na temat współodpowiedzialności za zbrodnie na ludności żydowskiej. Za niedopuszczalną uznajemy sytuację, w której mówiąc prawdę, narażamy się na odpowiedzialność karną.

Przedstawiciele obozu rządzącego dostrzegają negatywne skutki ustawy, marszałek Karczewski mówił, że jest ona „zawieszona”. Niestety to nieprawda. Po podpisie Prezydenta i skierowaniu jej w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, przepisy obowiązują i na ich mocy można już pociągać do odpowiedzialności karnej. Rządzący mogą naprawić swój błąd.


Pytania i odpowiedzi:

Dlaczego apelujemy o nowelizację?

Ustawa, która przeszła już przez Sejm i Senat a nastepnie została podpisana przez Prezydenta, może być jedynie zmieniona przez nowelizację. Ustawy nie można "odwołać", "zamrozić", czy "usunąć".


Czy ustawa zakazuje używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne/zagłady/śmierci”?

Nie. Gdy w sierpniu 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy o IPN, Ministerstwo Sprawiedliwości informowało: „Używanie kłamliwych określeń w rodzaju »polskie obozy koncentracyjne«, »polskie obozy zagłady« czy »polskie obozy śmierci« ma być przestępstwem, za które grozi kara do trzech lat więzienia”. Było to wyrażone w projekcie PiS z 2013 r. Projekt ten nie został jednak nigdy uchwalony. W obecnej kadencji rząd zgłosił, a następnie Sejm przyjął przepisy w innym brzmieniu.


Jak dokładnie brzmi art. 55a i b, którzy zagraża wolności słowa?

„Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

Art. 55b. Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa w art. 55 i art. 55a.”.

Dlaczego przepisy ustawy o IPN zagrażają wolności słowa?

Przepisy bardzo szeroko i nieprecyzyjnie określają zabronione wypowiedzi. Ponadto, choć ustawa zakłada wyłączenie z odpowiedzialności „za czyny popełnione w ramach działalności naukowej lub artystycznej”, stanowi nadal poważne zagrożenie dla popularyzacji tych naukowych ustaleń, dla mediów, prowadzenia debaty publicznej czy działań edukacyjnych. Dodatkowo przepisy mówią o podawaniu wyroków do „publicznej wiadomości”, co wzmagać będzie autocenzurę osób wypowiadających się na temat trudnych kart polskiej historii. W pierwszych tygodniach działania nowego prawa złożono kilkadziesiąt zawiadomień o jego łamaniu.

Dorzucisz się?

Jeśli uważasz, że to co robimy jest ważne i chcesz wesprzeć nasze kolejne kampanie, prosimy Cię o wpłacanie choćby 5 złotych. Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja utrzymywała się z wpłat indywidualnych osób, ponieważ to pozwala nam zachować niezależność od instytucji, korporacji, rządów. Chcemy być odpowiedzialni jedynie przed ludźmi, dla których działamy. Dorzuć się do wspólnej sprawy!

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy od grantodawców wydajemy na: płace dla kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Na koniec każdego roku podajemy do publicznej wiadomości nasze wydatki. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn

Następny krok - podziel się!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych i bliskich do podpisania apelu!

Kliknij jeden z przycisków z prawej strony, aby zachęcić Twoich znajomych do udziału w kampanii.

Możesz również poinfomować znajomych przez wysłanie im e-maila zawierającego link do apelu: www.akcjademokracja.pl/ipn.

Przykładowa treść e-maila:

Witajcie!

Na stronie Akcji Demokracji możecie znaleźć apel o nowelizację ustawy o IPN. Jej przepisy stanowią zagrożenie dla wolności słowa i debaty o skomplikowanej przeszłości Polski. Zachęcam Was do poparcia tej sprawy. Wystarczy wejść na stronę: https://akcjademokracja.pl/ipn i kliknąć.

Pozdrawiam,