Adresaci: Sędziowie Sądu Najwyższego
Apelujemy do Was, Sędziowie Sądu Najwyższego, o to, byście pozostali na swoich stanowiskach i bronili naszych praw.
Nowa, niekonstytucyjna, ustawa o Sądzie Najwyższym skraca Wasze kadencje lub daje Wam możliwość wcześniejszego ich zakończenia. Poprzez tę ustawę rządzący chcą usunąć najbardziej doświadczonych, niezależnych od polityków sędziów i doprowadzić do przejęcia Sądu Najwyższego przez osoby, wskazane przez upartyjnioną Krajową Radę Sądownictwa.
Sprzeciwiamy się takiemu upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości! Stawka jest wysoka. Sąd Najwyższy zatwierdza wyniki wyborów i wpływa na wykładnię prawa w Polsce.
Oczekujemy, że w tym przełomowym momencie staniecie po stronie sprawiedliwości i naszych praw. Jako obywatelki i obywatele RP apelujemy: zróbcie co możliwe, by zostać na swoich stanowiskach w Sądzie Najwyższym! Brońcie naszych praw, mimo dramatycznych okoliczności!
Pytania i odpowiedzi:
Apel kierujemy do wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Do tych, którzy wraz z ukończeniem 65 roku życia (28 osób), zostali zmuszeni przez ustawę, aby wystąpić do Prezydenta o zgodę na dalsze orzekanie. Oraz wszystkich pozostałych, którym PiS umożliwił wcześniejsze przejście w stan spoczynku bez względu na wiek (otrzymają wówczas emeryturę w wysokości 75 proc. uposażenia sędziego SN) lub bez egzaminów wpisać się na listę adwokatów, radców prawnych lub notariuszy. W momencie politycznych ataków i nacisków, dla wielu może wydawać się to atrakcyjną alternatywą.
Sędziowie, którym nową ustawą zostały skrócone kadencje z racji ukończenia 65-roku życia, zmuszeni są wnioskować do Prezydenta o możliwość pozostania na stanowisku. Procedura ta budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją. Wyższą wartością jest jednak, aby dotrzymali ślubowania, które składali "całej Rzeczpospolitej” oraz to, aby w SN pozostało jak najwięcej sędziów powołanych zgodnie z Konstytucją i niezależnych od polityków.
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym łamie zapisany w Konstytucji trójpodział władzy. W ręce Prezydenta – przedstawiciela władzy wykonawczej - oddaje los poszczególnych sędziów (wyrażenie zgody przez Prezydenta na dalsze orzekanie przez sędziów, którzy ukończą 65 rok życia). Jest to ograniczenie niezawisłości i niezależności takich sędziów. Prezydent też samodzielnie nadaje Sądowi Najwyższemu regulamin, decydujący o najważniejszych kwestiach związanych z organizacją pracy SN, co podważa niezależne funkcjonowanie SN.
Sąd Najwyższy orzeka w najbardziej skomplikowanych sprawach, a jego orzeczenia są wykładnią dla innych sądów. Decyduje też w kluczowych dla demokracji kwestiach, takich jak ważność wyborów i referendów. Dlatego pozostanie w SN jak największej liczby sędziów niezależnych od polityków ma ogromne znaczenie. Dzięki temu głos prawidłowo wybranych sędziów będzie mógł zostać usłyszany w kluczowych dla wymiaru sprawiedliwości, jak i przyszłości Polski, momentach.
Dorzucisz się?
Wspólnie brońmy naszych praw!
Dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja była finansowana z drobnych wpłat osób takich jak Ty. Dzięki temu ruch, który tworzymy, będzie całkowicie niezależny od zewnętrznych grantodawców. Będzie to możliwe tylko z Twoim udziałem.
Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.
Żeby dowiedzieć się więcej, przeczytaj Regulamin darowizn oraz naszą Politykę prywatności.
Inne sposoby na dokonanie wpłaty:
Klasyczny przelew na konto:
Prosimy o wpisanie w tytule przelewu: "darowizna na cele statutowe" oraz twojego adresu e-mailPrzelew z Polski
Odbiorca Fundacja Akcja Demokracjaul. Kanonia 24/26 lok. 2
00-278 Warszawa
Numer konta:
44 9011 0005 3030 0042 2000 0040
Vistula Bank Spółdzielczy
ul. Rębowska 2
09-450 Wyszogród, Polska
Wpłaty z zagranicy
Numer konta:PL44901100053030004220000040
KOD SWIFT: POLUPLPR
PayPal
Regularne wsparcie w PayPal
Wybierz kwotę, jaką chcesz nas wesprzeć.
Zobacz regulamin darowizn