2 574 z 5 000 podpisów

Adresaci Anna Moskwa, Ministra Klimatu i Środowiska

Szanowna Pani,

domagamy się, aby utrzymała Pani deklarację Ministerstwa o wycofaniu możliwości używania przedrostka “eko” w nazwach produktów węglowych. W szczególności apelujemy o wywiązanie się z deklaracji o wycofaniu nazwy “ekogroszek” i zastąpieniu jej nazwą, która nie będzie wprowadzała w błąd.

Polskie domy używają najwyższą ilość węgla w Unii Europejskiej. Z całego węgla spalanego w gospodarstwach domowych w UE, aż 87 proc. spalane jest właśnie w naszym kraju, co wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 czy tlenków azotu. Substancje te mają szkodliwy wpływ na nasze życie i zdrowie oraz negatywnie oddziałują na klimat.

W listopadzie b.r. Europejska Agencja Środowiska podała, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 40 tys. osób. To tak, jakby każdego roku z mapy znikało miasto wielkości Świnoujścia. Głównym źródłem tego zanieczyszczenia jest “niska emisja” czyli spalanie paliw stałych w polskich domach.

Badania wskazują [1], że “eko” w nazwie “ekogroszku” wprowadza ludzi w błąd. Niemal co czwarta osoba ogrzewająca dom węglem określa spontanicznie „ekogroszek” jako produkt ekologiczny. Wśród osób używających ekogroszku taką opinię wyraża niemal połowa ankietowanych (43 proc.). Badani przypisują mu takie cechy jak: przyjazność dla środowiska, niepowodowanie smogu czy niewywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie.

Dlatego tak ważne jest zatrzymanie dezinformacji ze strony producentów i dystrybutorów węgla.

[1] Percepcja produktów węglowych, Kantar Polska S.A., luty 2021 r.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
właśnie podpisałem/am apel do Ministry Klimatu i Środowiska. Czas na wycofanie możliwości używania przedrostka “eko” w nazwach produktów węglowych i wprowadzanie ludzi w błąd!
Zachęcam Cię do dołączenia do tej akcji. Apel znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl/ekogroszek.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?


Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Sprawozdanie za rok 2020 r. jest na końcowym etapie procedury jego zatwierdzenia. Gdy tylko tak się stanie, opublikujemy je na naszej stronie.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn