Adresaci Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Apeluję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by jak najszybciej zakończyła przedłużającą się procedurę wydania stacji TVN24 licencji na nadawanie. Odpowiedni wniosek został złożony w lutym 2020 r., jednak stacja nadal czeka na wydanie w jej sprawie decyzji.
Stacja TVN24 od 20 lat ujawnia afery ze świata polityki i nieustannie patrzy na ręce każdej władzy. Obecnie jest jednym z głównych gwarantów pluralistycznej debaty w Polsce.
Zbliżający się termin wygaśnięcia obecnej licencji TVN24 (wrzesień 2021 r.) oraz brak merytorycznych podstaw przedłużania się procesu nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że wstrzymanie wydania decyzji w tej sprawie ma charakter represji w stosunku do krytycznych wobec partii rządzącej dziennikarzy i dziennikarek.
Dodatkowo, PiS wniósł do Sejmu projekt, który w obecnym kształcie za jakiś czas rzeczywiście uniemożliwi stacji TVN i TVN24 uzyskanie koncesji.
Dopuszczenie do wygaśnięcia licencji jednej z największych polskich stacji w takiej sytuacji prawnej to zamach na wolność mediów. Nie zgadzamy się na to i mówimy: STOP! politycznym naciskom na niezależne media!
PiS dąży do likwidacji niezależności mediów, podobnie, jak stało się to na Węgrzech. Przejawem tych dążeń obozu władzy jest wykupienie przez państwową spółkę Orlen koncernu Polska Press [1] czy zapowiedź wprowadzenia poważnie obciążającego lokalnych nadawców podatku od reklam [2].
Kolejnym krokiem represji wobec tych dziennikarzy i dziennikarek, którzy niezależnie i często krytycznie komentują działania obozu władzy, jest dopuszczenie do wygaśnięcia licencji jednego z najpopularniejszych kanałów, TVN24. W Sejmie obecnie leży ustawa, która po jej przyjęciu w obecnym kształcie uniemożliwi nadawanie w Polsce zarówno stacji TVN24, jak i TVN.
Tym samym PiS dopuści się do złamania Konstytucji, która w art. 54 gwarantuje wszystkim obywatelom i obywatelkom dostęp do informacji medialnej oraz przewiduje zakaz cenzury treści.
❓ Jakie wymówki ma KRRiT na przedłużanie procesu wydania licencji?
Za wydanie licencji odpowiedzialna jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zasiadają w niej wyłącznie osoby nominowane przez obecną władzę. W swojej działalności organ sprzyja partii rządzącej [3].
Przedłużającą się procedurę rzeczniczka KRRiT uzasadnia koniecznością uzyskania od TVN informacji. Uważa, że istnieje prawdopodobieństwo, że narusza ona przepis Ustawy o Radiofonii i Telewizji. Chodzi o wymóg z art. 35, by udział podmiotów zagranicznych w spółce nadającej w Polsce wynosił nie więcej niż 49%. Wymogu tego jednak nie muszą spełniać spółki, które mają swoją siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. A za nadawanie TVN24 odpowiada spółka Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii.
Drugą wymówką jest zapowiedziane połączenie się spółek WarnerMedia i Discovery [4]. W związku z tym KRRiT kieruje do TVN zapytania o strukturę właścicielską po fuzji. W ocenie prawników, zmiana ta nie ma wpływu na wymogi związane z procedurą wydania licencji na nadawanie przez TVN24 [3].
Jak podaje TVN, spółka już odpowiedziała na te zarzuty na piśmie. Nie spowodowało to jednak zakończenia postępowania, a Rzeczniczka KRRiT odmówiła dalszego komentowania sprawy.
📺❌ Czy wygaśnięcie obecnej licencji spowoduje całkowite zniknięcie kanału?
Kanał nie będzie mógł już nadawać na dotychczasowych zasadach. Transmisje z TVN24 będą mogły przenieść się na kanał TVN BiŚ, który jednak ma obowiązek nadawać w 30% informacje o sprawach międzynarodowych. TVN24 będzie mogło również przenieść się do innego państwa UE i nadawać stamtąd.
Nie wszystkie media mają łatwy dostęp do takich alternatywnych sposobów nadawania. Wobec tego sprawa ma duże znaczenie dla wolności mediów w Polsce, a dopuszczenie do wygaśnięcia licencji TVN24 stworzy niebezpieczny precedens.
[1] Trzęsienie ziemi w mediach Polska Press. Co zmieniło się po przejęciu wydawnictwa przez Orlen?, Onet.pl, 30 kwietnia 2021 r.
[2] Protestujemy, bo władza wypowiedziała wojnę wolnej opinii publicznej, Gazeta Wyborcza, 10 luty 2021 r.
[3] Czy TVN 24 może zostać bez koncesji? "Zwłoka to czysta złośliwość", Gazeta Wyborcza, 26 czerwca 2021 r.
[4] TVN zmieni właściciela. WarnerMedia i Discovery zapowiedziały połączenie, Wyborcza.biz, 17 maja 2021 r.
Dorzucisz się?
Dorzuć się do działań w obronie wolnych mediów! Nasze działania są możliwe tylko dzięki wsparciu tysięcy aktywistów i aktywistek, takich jak Ty.
Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.
Inne sposoby na dokonanie wpłaty:
Klasyczny przelew na konto:
Prosimy o wpisanie w tytule przelewu: "darowizna na cele statutowe" oraz twojego adresu e-mailPrzelew z Polski
Odbiorca Fundacja Akcja Demokracjaul. Kanonia 24/26 lok. 2
00-278 Warszawa
Numer konta:
44 9011 0005 3030 0042 2000 0040
Vistula Bank Spółdzielczy
ul. Rębowska 2
09-450 Wyszogród, Polska
Wpłaty z zagranicy
Numer konta:PL44901100053030004220000040
KOD SWIFT: POLUPLPR
PayPal
Regularne wsparcie w PayPal
Wybierz kwotę, jaką chcesz nas wesprzeć.
Zobacz regulamin darowizn