7 257 z 10 000 podpisów

Adresaci gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Policjant z Wrocławia zgwałcił młodą osobę, Agnes[1]. Do zdarzenia doszło 26 maja, po tym jak ta zaangażowana w aktywizm feministyczny osoba została zatrzymana. To kolejne rażące nadużycie uprawnień w wykonaniu wrocławskiej policji.

Stanowczo sprzeciwiamy się przyzwoleniu na przemoc seksualną ze strony policjantów. Ta ostatnia, szczególnie wobec osób LGBT+, do których należy Agnes, staje się coraz bardziej powszechna.

Policja we Wrocławiu ma niechlubną historię przemocy wobec zatrzymanych. W 2016 roku policjanci z tego miasta doprowadzili do śmierci Igora Stachowiaka, za co w 2019 roku zostali skazani na karę więzienia. Odpowiedzialność za takie działania nie dotyczy jednak tylko samych sprawców, lecz również ich przełożonych, którzy w imię chorej solidarności zawodowej tuszują takie przypadki i przyzwalają na nadużycia.

Głęboko wierzymy, że przemocy na komisariatach da się zapobiec. Potrzebna jest zdecydowana postawa obywateli i obywatelek, którzy sprzeciwiają się przyzwoleniu na nadużywanie uprawnień przez funkcjonariuszy mundurowych.

Żądamy odwołania ze stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, Dariusza Wesołowskiego oraz wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec policjantów zaangażowanych w zatrzymanie Agnes. Tylko stanowcze działanie i ukaranie sprawców daje nadzieję, że nie będzie kolejnych ofiar wrocławskiej policji.

[1] Agnes oskarża policję o gwałt. Co się stało we wrocławskim komisariacie?, OKO.press, 1 lipca 2022

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, stanowczo sprzeciwiamy się przyzwoleniu na przemoc seksualną ze strony policjantów. Ta ostatnia, szczególnie wobec osób LGBT+, staje się coraz bardziej powszechna.
Zachęcam Cię do dołączenia swojego głosu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/odwolac-komendanta-wojewodzkiej-policji-we-wroclawiu.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?

Stanowczo sprzeciwiamy się przyzwoleniu na przemoc seksualną ze strony policjantów. Ta ostatnia, szczególnie wobec osób LGBT+, staje się coraz bardziej powszechna. Nasze działania są możliwe tylko dzięki wsparciu tysięcy aktywistów i aktywistek, takich jak Ty. Dorzuć się, byśmy mogli i mogły wspólnie, skutecznie działać na rzecz zmiany!

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2020 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn