6 521 z 10 000 podpisów

“patrzymy w twarz głodu twarz ognia twarz śmierci najgorszą ze wszystkich – twarz zdrady”

Zbigniew Herbert, Raport z oblężonego miasta


W związku z dramatyczną sytuacją w Afganistanie, w tym rozpaczliwymi i desperackimi próbami szukania ratunku przez Afganki i Afgańczyków z Kabulu, stolicy przejętej przez bojówki Talibów, wzywamy polskie władze do:

  • Udzielenia natychmiastowej pomocy w ewakuacji wszystkich osób i ich rodzin, których życie lub zdrowie jest zagrożone ze względu na współpracę z polskim wojskiem, służbami cywilnymi czy organizacjami humanitarnymi. Wystawienie wiz humanitarnych musi zostać zorganizowane na miejscu przy zaangażowaniu własnych i sojuszniczych służb.

  • Organizacji w trybie pilnym transportu i przyjęcia afgańskich uchodźców.

Polska ma obowiązek chronić tłumaczy, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz ich rodziny i wszystkich tych, którzy współpracowali z siłami NATO podczas trwającej od 2002 roku interwencji wojskowej, zanim zostaną zabici lub poddani torturom.

Od niedzieli, kiedy to bojówki Talibów przejęły Kabul, stolicę Afganistanu, obserwujemy dramatyczne próby ucieczki tysięcy mieszkańców i mieszkanek tego kraju w obawie przed represyjnym odwetem za współpracę z siłami zachodu. Świat obiegły zdjęcia pokazujące osoby kurczowo trzymające się, a potem spadające ze startujących wojskowych samolotów prowadzących ewakuację. Amerykańskie wojsko użyło helikopterów do rozpędzenia ludzi chcących za wszelką cenę wydostać się z Kabulu. Docierają do nas informacje o już odbywających się egzekucjach. Rzecznik Talibów w rozmowie z BBC nie wykluczył wykonywania publicznych egzekucji poprzez ukamienowanie czy obcinanie kończyn [1].

Wiele państw zaangażowało się w ewakuację i pomoc uchodźcom. Ambasador Wielkiej Brytanii pomimo oblężenia pozostał w Kabulu, by osobiście rozpatrywać wnioski wizowe dla tych, którzy próbują uciec z kraju. Zamierza wyjechać na samym końcu [2]. Wiele państw przyjmuje już uchodźców uciekających przed okrutnym reżimem. W tym czasie polskie władze najpierw milczą, potem wskazują jako kanał dyplomatyczny odległą o tysiące kilometrów ambasadę w Indiach, na koniec ogłaszają wysłanie do Kabulu samolotów, które mają ewakuować 100 osób. W szczytowym okresie trwającego 20 lat zaangażowania militarnego w Afganistanie siły polskie liczyły 2600 osób. Polskę stać na ochronę wszystkich, którzy teraz pilnie tego potrzebują.


[1] Zaskakująca sytuacja podczas programu na żywo w BBC. Rzecznik talibów przerwał audycję, Wprost, 16.08.2021

[2] Brytyjski ambasador nie opuścił Afganistanu. Osobiście pomaga tym, którzy chcą uciec, Onet, 16.08.2021

Następny krok - podziel się!




Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Upewnij się, udostępniając apel! Nasza siła leży w zaangażowaniu tysięcy osób. Głos każdej i każdego z nas jest niezwykle ważny!

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie. Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
W ruchu Akcji Demokracji, do którego należę, apelujemy o pilną pomoc dla Afgańskich uchodźców i ich rodzin teraz!
Zachęcam Cię do dołączenia swojego głosu w tej sprawie. Możesz to zrobić na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/pomoc-dla-Aganistanu.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?




Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację. Dzięki Twojej darowiźnie będziemy mogli i mogły skutecznie działać na rzecz naszych wspólnych wartości.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Pod tym linkiem dostępne są informacje finansowe (struktura kosztów i przychodów) za lata 2015-2019 wraz z linkami do sprawozdań finansowych i merytorycznych Akcji Demokracji.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn