7 679 z 10 000 podpisów

Adresaci Senatorowie i Senatorki Senatu RP i Posłowie i Posłanki Sejmu RP


Posłanki i Posłowie, Senatorzy i Senatorki,

rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Polskie państwo, działając natychmiast, decyzją Sejmu i Senatu, powinno zapewnić godne zabezpieczenie finansowe osobom, które z powodu epidemii koronowirusa utracą już wkrótce środki do życia. Sytuacja ta może dotknąć nawet 2,6 miliona osób [1], czyli tych, którzy i które pracują w oparciu o umowy zlecenie lub dzieło oraz osób samozatrudnionych.
Posłanki i Posłowie, Senatorzy i Senatorki, oczekujemy szybkich i solidarnych działań ustawodawczych!

DLACZEGO TO WAŻNE?

Z powodu ograniczeń wywołanych epidemią osoby samozatrudnione, pracujące w oparciu o umowy zlecenie lub dzieło w znacznej większości mogą utracić możliwość wykonywania pracy. Ich zlecenia nie zostaną przedłużone (np. w zamkniętej branży gastronomicznej) albo zostaną odwołane lub w ogóle się nie pojawią (np. w zamkniętej branży wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych).
Z dnia na dzień kolejne osoby dowiadują się właśnie, że już za chwilę mogą nie mieć środków do życia [2]. Już teraz musimy wspólnie zadbać o miliony osób, które za chwilę mogą stać przed wyborem spłaty kredytu lub opłaty czynszu, zamiast zakupów leków czy jedzenia dla swoich dzieci.
W czasach szczególnej potrzeby, którymi są czasy epidemii, oczekujemy, że nasze wspólne państwo, zadba solidarnie o nas wszystkich, a szczególnie tych którym za chwilę zabraknie środków do życia.

[1] „Rynek pracownika” po polsku. Co najmniej 1,3 miliona ludzi na śmieciówkach, najwięcej od lat, oko.press, 20 stycznia 2020 r.

[2] W branży artystycznej panika: 10 historii o tym, jak koronawirus pozbawił ludzi środków do życia, oko.press, 13 marca 2020.

Następny krok - podziel się!

Czy Twoi znajomi i rodzina wiedzą o tej akcji? Udostępnij apel i zaproś ich, by przyłączyli się do naszego ruchu.

Możesz też wysłać e-mail do swoich znajomych, aby poinformować ich o naszej inicjatywie.

Poniżej znajdziesz przykładową treść wiadomości:

Cześć,
właśnie podpisałem/am apel do Sejmu i Senatu w związku z epidemią o godne zabezpieczenie osób pracujących, które mogą utracić środki do życia na skutek epidemii. Chodzi o osoby pracujące na umowę zlecenie, o dzieło lub samozatrudnione - jest ich łącznie 2,6 mln w kraju i wielu z nich grozi utrata dochodów!
Zachęcam Cię do dołączenia do tej akcji. Apel znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl/solidarne-panstwo-dla-pracujacych.
Pozdrawiam

Dorzucisz się?


Akcja Demokracja to ruch ludzi walczących wspólnie o bardziej sprawiedliwą społecznie Polskę, gdzie szanuje się prawa człowieka, chroni środowisko i umacnia demokrację.

Dzięki tysiącom wpłat od indywidualnych osób jesteśmy w stanie budować ruch niezależny i skuteczny.

Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna. Dowiedz się jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w kwietniu 2020 roku.

Wpłacam 0 miesięcznie

Secure lock symbol

Twoja wpłata to

Jednorazowo Miesięcznie

Kwota

300zł
Dziękujemy za Twoją darowiznę. Prosimy czekać, następuje proces weryfikacji Twoich danych.

Inne sposoby na dokonanie wpłaty:


Zobacz regulamin darowizn